Taksim Polis Merkezi Amirliği önünde toplanan İHD üyesi 9 kişi, ‘Beyoğlu’nda işkenceye son’ yazılı pankart açtı. Grup adına bir açıklama yapan İHD İstanbul Şube Başkanı Ümit Efe, 7 Haziran'da saat 01.00 sıralarında, güven timi polislerinin, Beyoğlu’nda bir başka grupla kavga eden Murat Şalcı, Mervan Kurt ve Ahmet Usal'a  görev sınırlarını aşarak saldırdıklarını iddia etti.Murat Şalcı’nın yediği dayak nedeniyle beyin kanaması geçirdiğini söyleyen Efe, Taksim Polis Merkezi Amirliği’ne götürülen Ahmet Usal’ın da yol üzerinde ara sokaklara sokularak darp edildiğini, getirildiği emniyet binasında da aynı şekilde işkenceye varan uygulamalara maruz kaldığını öne sürdü. Murat Şalcı’nın götürüldüğü Taksim İlkyardım Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde polis tehdidiyle yeterli bir muayeneye tabi tutulmadığını da iddia eden Ümit Efe, Şalcı’nın, sabaha karşı ikinci muayenesinde beyin kanaması teşhisiyle hastaneye yatırıldığını söyledi.

Murat Şalcı, Mervan Kurt ve Ahmet Usal’ın gözaltında tutulduğu karakolda başlarından geçenleri aktaran Efe, “Her zaman olageldiği gibi polisler saldırıya uğrayanların kendileri olduğu yönünde gerçeğe aykırı tutanak tutmuşlar, mağdurları polise mukavemetten şüpheli olarak adliyeye getirmişlerdir. Emniyet kayıtlarında, olay, gençlerin polise küfür ederek saldırdığı, zor kullanılarak gözaltına alındıkları sırada adı geçen kişinin, Murat Şalcı'nın  'kafasını yere vurarak kendisine zarar verdiği' şeklinde yer aldı. Savcılık Mervan Kurt ve Ahmet Usal’ın yüzlerinden, hal ve hareketlerinden anlaşılan darp olayını sorgulamadan, tedavi altında olduğu için adliyeye getirilemeyen Murat Şalcı’nın başına neler geldiğini araştırmadan, şüphelileri serbest bırakmıştır. Konu ancak derneğimiz avukatlarının takibi sonucu adli makamlara intikal etmiş, işkenceci polisler hakkında suç duyurusunda bulunulmuştur” dedi.


İşkence olaylarına karışan polislerin idari ve adli birimlerce korunmasının Türkiye’de insan haklarının tehdit altında olduğuna dair ilk elden sayılabilecek uygulamalardan biri olduğunu iddia eden Efe, “Bütün bu gerçeklerin yanı sıra özel olarak belirtmek gerekirse Beyoğlu bölgesi halen Türkiye’de en yoğun işkence ve insanlık dışı muamelenin uygulandığı bir alandır. Bu bölgeye acilen el atılması, işkencenin, keyfiliğin üzerine gidilmesi zorunluluk haline almıştır” diye konuştu. 


İHD avukatlarından Fazıl Ahmet Tamer ise Murat Şalcı’nın dün hastaneden taburcu edildiğini hatırlatarak, Şalcı’nın 4 ay boyunca müşahede altında tutularak takip edilmesi gerektiğini söyledi.  Tamer, müvekkilleri için, gece saatlerinde Taksim Polis Merkezi Amirliği’ne geldiklerinde sürekli insan çığlıkları duyduğunu, bunun nedenini sorduğunda ise ‘kendi kendilerine bağırıyorlar’ şeklinde cevap aldığını belirtti. Fazıl Ahmet Tamer, bu nedenle birçok avukat arkadaşının buraya gelmek istemediğini de sözlerine ekledi.


Açıklamanın ardından ‘İnsanlık onuru işkenceyi yenecek’ şeklinde slogan atan grup, olaysız şekilde dağıldı.


MD (MK) (FOTOĞRAF)