Avusturya'da içişleri ve entegrasyon bakanlıkları 'radikal camilerin' kapatılması talimatını verdi.

2 Kasım'da Viyana'da 6 noktada düzenlenen silahlı saldırılarda 4 kişi ölmüş, 20 kişi yaralanmıştı.

IŞİD'in Viyana'daki terör saldırısından sonra Avusturya'da 18 eve baskın düzenlenerek 15 kişi gözaltına alındı. Almanya'da da zanlıyla bağlantılı dört erkeğin evleri ve işyerlerine baskın yapıldı.

Şüphelilerin Viyana saldırısına destek verdikleri ve bir terör örgütüne veya bir suç örgütüne katılma suçuna katkıda bulundukları ifade edildi.

İKİ RADİKAL CAMİ KAPATILDI

Scholz’un Çin ziyaretini eleştiren Baerbock’a sert tepki Scholz’un Çin ziyaretini eleştiren Baerbock’a sert tepki

Saldırganların radikalleşmesine yol açtığı belirlenen Ottakring'deki Avusturya İslam Cemaati'ne bağlı (IGGÖ) Tewhid cami ile Meidling'teki IGGÖ'den bağımsız Halil İbrahim caminin kamuoyu güvenliği açısından kapatıldığı duyuruldu. Kararın Avusturya İslam Cemaati Başkanı Ümit Vural ile bugün öğlen sonrası yapılan kriz toplantısından sonra verildiği açıklandı.

Konuya yönelik İGGÖ Başkanı Vural, "Dini özgürlük, ülkemizde istismara karşı korumamız gereken büyük bir değerdir. Bu yüzden de, ilgili makamlarla istişare halinde bir cami cemaatinin kapatılması emrini verdik." dedi.

Vural, İslam Cemaati şemsiyesi altında Avusturya'nın dört bir yanında yaklaşık 350 cami ve ibadethane bulundugunu acikladi..