Geçen yıl Temmuz ayında temeli atılarak hızla inşaatı tamamlanan ve aylar önce hizmete giren Marmaris Balevi ve Müzesinin resmi açılış törenine Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, Muğla Valisi Fatih Şahin, Sıtkı Koçman Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mansur Harmandar, MTO Başkanı Mehmet Baysal ve davetliler katıldı. MTO Meclis Başkanı Hüseyin Süer ticaret odası, TOBB ve il özel idaresinin maddi katkılarıyla yaptırılan tesis hakkında bilgi verdi.

Konuşmasına Atatürk’ün "Çalışmadan, yorulmadan, üretmeden yaşamanın yollarını alışkanlık haline getirmiş olanlar önce haysiyetlerini, sonra hürriyetlerini daha sonra da istikballerini kaybetmeye mahkumdurlar" cümlesiyle başlayan Bakan Günay, şunları söyledi:

"Gerçekten bu sözler bugün ekonominin de demokrasinin de siyasetin de yönetimin de felsefesi. Demek ki eğer haysiyetli yaşamak istiyorsak onurlu, özgürlük içinde yaşamak ve geleceğimizi güvence altına almak istiyorsak çalışacağız, yorulacak, üreteceğiz ve geleceğimizi teminat altına alacağız. Kardeşim Hisarcıklıoğlu’na minnettarım. Türkiye’deki öteki odaları seferber ederek üretimi artıracak olan, sadece şehirlerde değil kırsal kesimde de üretimi yeni fikirlerle geliştirecek olan yeni projeleri Anadolu’nun dört bir tarafında yaymaya ve Türkiye’nin üretiminin bereketini dünyaya tanıtmaya çalışıyor. Bu gerçek bir vatanseverlik örneğidir. Vatanını sevmek nutuk çekmek değil iş yapmaktır. Arkadaşlarıma yürekten teşekkür ediyorum. Bal sözcüğü Türkçe’de değişik deyimlerde de kullanılıyor. Anadolu insanı yaşadığı bütün çileyi ve sıkıntıyı 'Acıyı bal eylemek' diye ifade eder. Birinin sözüne karışacaksanız 'Sözünü balla kestim' dersiniz. Bal her zaman bir güzelliği ifade eder. Ama bazen balın bile yan yana gitmeyeceği durumlar vardır. 'Güzelle taş taşı, çirkinle bal yenmez' derlerdi eskiden. Ya da ben daha çok severim, 'Alimle taş taşı, cahille bal yenmez' derler. Neden bunları söylüyorum? Balı kalitesiyle gerektiği gibi doğasını bozmadan üretmek gerekiyor. Balın doğasını daha çok sahiplenmek, doğaya uygun biçimde dünyaya bir marka haline dönüştürmeye ihtiyacımız var. Buranın böyle bir amaca hizmet edeceğini düşünüyorum."

Konuşmaların ardından tesislerin yapımında emeği geçen herkese plaketleri verildi.

Bu arada, Bakan Günay ve davetlileri için bölgede sıkı güvenlik önlemleri alındı. Marmaris Jandarma ekipleri kuş uçurtmadı.MS(İÖ/SS)