2 Eylül'de çalıştıkları inşaat şantiyesinde kaçıtılan 16 işçi, Türkiye'nin Bağdat Büyükelçiliğine ait araçlarla bulundukları yerden alınıp elçilik binasına getirildi.

İşçilerin serbest bırakıldığını, BM Genel Kurul toplantıları için New York'ta bulunan Başbakan Ahmet Davutoğlu, sosyal paylaşım sitesi Twitter üzerinden duyurdu.Başbakan Davutoğlu, işçilerin yakınlarına da geçmiş olsun dileklerini iletti.

Davutoğlu, "Irak'ın yeniden imarı için bugüne kadar olduğu gibi hükümetimiz, şirketlerimiz ve insanımızla Irak'ın yanında olmaya devam edeceğiz" dedi.

Erdoğan Büyükelçi'yi tebrik etti

Anadolu Ajansı, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın da Türkiye'nin Bağdat Büyükelçisi Faruk Kaymakcı nezaretinde elçilik binasına gelen işçilerden ikisi ile telefonla görüşüp geçmiş olsun dileklerini ilettiğini bildirdi.

Erdoğan'ın görüştüğü Büyükelçi Kaymakcı'yı tebrik ettiği öğrenildi.

Toplam 18 Türk inşaat işçisi, yüzleri maskeli ve askeri üniformalı kişiler tarafından kaçırılmıştı.

Kendilerini "Ölüm Mangası" olarak adlandıran yüzü maskeli saldırganların eyleme gerekçe olarak "Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın dış politikasını" göstermişti.

İşçilerin de gösterildiği le 3 dakikalık bir video yayımlayan Şii eylemciler silahlı kişilerin Türkiye’den Irak’a geçmesinin önlenmesini, Kürt petrolünün Türkiye’den ihracatının durdurulmasını, Fetih Ordusu'nun Suriye'de Fua ve Kefreyya'daki kuşatmalarını kaldırmasını talep etmişlerdi.

Iraklı Şiilerin dini lideri Ayetullah Ali Sistani, 18 Türk işçinin serbest bırakılmaları çağrısında bulunmuştu.

İşçilerden ikisi 2 hafta önce serbest bırakılmıştı. (BBC)