Türkiye'de 7,4 şiddetinde deprem: 1541 can kaybı Türkiye'de 7,4 şiddetinde deprem: 1541 can kaybı

Avusturya Başbakanı Sebastian Kurz başkent Viyana'da düzenlenen basın toplantısında salgınla mücadeleye yönelik alınan yeni kararları kamuoyuyla paylaştı.

Sebastian Kurz, 26 Aralık’tan itibaren hizmet sektörü ve iş yerlerinin 3 hafta süresince kapalı tutulacağını duyurdu. Okulların 7 Ocak’a kadar Noel tatili nedeniyle kapalı olacağını belirten Kurz, bütün okullarda eğitimin 17 Ocak’a kadar uzaktan süreceğini söyledi. Kurz, bu zaman zarfında belirli durumlar dışında sokağa çıkma kısıtlamasının da tüm gün uygulanacağını kaydetti.

Salgınla mücadele önlemlerinin 18 Ocak’a kadar süreceğini ifade eden Kurz, bu tarihte ülke genelinde isteğe bağlı yaygın test yapılacağını, test yaptıran kişilerin ticaret, hizmet ve gastronomi alanındaki hizmetlerden faydalanabileceğini dile getirdi.

Avusturya'da Sağlık Bakanlığı’nın açıkladığı verilere göre, son 24 saatte 2 bin 85 yeni vaka görülürken, toplam vaka sayısı 334 bin 913’e, virüs nedeniyle hayatını kaybedenlerin sayısı ise 145 artarak 5 bin 127’ye yükseldi.