Avukat Mahmut Erdem, sahte emeklilik işlemlerini yapan vurgunculara karşı vatandaşları uyardı

Avukat Erdem 'Vurguncu şirketler ya da kişilere karşı Almanya'da suç duyurusunda bulunulmalı'

Yurtdışında vurguncu şirketler aracılığıyla sahte bilgi ve belgelerle aylık bağlanıldığı için emeklilik aylığı iptal edilen vatandaşlara karşı uyarıda bulunan avukat Mahmut Erdem, ellerinde somut belgesi olanların paravan şirketlere karşı suç duyurusunda bulunmaları konusunda çağrıda bulundu. 

Erdem, Türkiye'de yasal anlamda ticari bir faaliyeti olmayan şirketlerde, fiili ve gerçek çalışması olmayan kişilerden aralarında Türkiye'de yaşayanların da bulunduğu 350 bin kişinin emekliliği iptal edilecek gurbetçilere karşı uyarıuda bulunarak, mağdur durumda olan vatandaşların yedi gün içerisinde itiraz hakları bulunduğunu hatırlattı.

İtiraz eden vatandaşların mahkemelerinin Türkiye'de İş Mahkemesi'nde görüleceğini belirten Erdem, ellerinde somut belge bulunanların ilgili dolandırıcılar ya da dolandırıcı şirketlere karşı Almanya'da suç duyurusunda bulunulması gerektiğini söyledi. 

Türkiye'den gelen yolcuda 50 kilo uyuşturucu ele geçirildi Türkiye'den gelen yolcuda 50 kilo uyuşturucu ele geçirildi

Erdem 'Bu kanun yaklaşık uzun yıllardan beri var. Yurtdışı emeklilik konusunda yasalarda bir boşluk var. Ne oldu da 31 Temmuz 2019 tarihinden sonra devlet uyandı. Yani paravan şirketlerin varlığı ve Türkiye'de hiç ikamet adresi bulunmayan ve hiç çalışmayan vatandaşların sahte belgeler ile sigortalı yapıldıklarını devlet önceden biliyordu. Neden bugüne kadar resmi daireler ses çıkarmadı? Yurtdışındaki yaşayan vatandaşlar ne yazık ki Türkiye'deki hükümetler tarafından hala para bankası olarak görülmekte ve gurbetçiler araç olarak kullanılmaktadır' dedi. 

Sahte emeklilik danışmanlarına karşı da uyarıda bulunan Erdem, sivil toplum derneklerinin bu kişilere itimat etmemesi gerektiğini bildirdi. 

Almanya’da yaklaşık 700 bin kişi sahte emeklilik şirketleri tarafından dolandırıldı. Gurbetçilerde bin 500 ile 3 bin Euro arasında para toplandı. 25 milyar dolar zarara uğrayan SGK, binlerce gurbetçinin emekliliğini iptal etti.

Sosyal Güvenlik Kurumu'nu (SGK) akıl almaz boyutlarda zarara uğratan emeklilik vurgunu Almanya'da patlak verdi

4A SİGORTALISI OLARAK…

Sözcü gazetesinden Ali Gülen'in haberine göre 1.5 milyar Euro'yu kurdukları şirketler veya şahıslarına havale ettiren sözde ‘Emeklilik danışmanları', insanları Türkiye'de kurdukları paravan şirketlerde çalışıyormuş gibi göstererek, SSK numaraları verdirdi. Buna dayanarak da binlerce kişi, SSK'dan 4a sigortalısı olarak, emekli edildi. Paravan şirketler o kadar çoğaldı ki, Sosyal Güvenlik Kurumu harekete geçti ve bu şirketleri takibe aldı. Kişi başı ortalama 120.000 TL ödeyerek emekli olan 700 bin kişiden bir çoğuna şimdi kurumdan, “Sahte bilgi ve belgelerle aylık bağlattığınız için emekli aylığınız iptal edildi. Size ödediğimiz paraları faiziyle geri ödeyeceksiniz” yazısı gönderildi. 25 milyar dolar zarara uğrayan ve emekliliği iptal eden SGK, 10 yıl geriye dönük tüm maaşlar ve emeklilik ikramiyelerini de geri istiyor. 

ŞİMDİLİK 30 BİN MAĞDUR VAR

Türkiye'de yasal anlamda ticari bir faaliyeti olmayan şirketlerde, fiili ve gerçek çalışması olmayan kişilerden aralarında Türkiye'de yaşayanların da bulunduğu 350 bin kişinin emekliliği iptal oldu. Bunların yaklaşık 30 bini Avrupa'daki Türkler ve bu sayının hızla 500 bine ulaşması bekleniyor.

SÜHEYLA KAPLAN