Aralarında görevdeki belediye başkanları, HDP'li eski milletvekillerinin de bulunduğu gözaltılara karşı Avrupa'nın çeşitli ülkelerinde faaliyetlerini sürdüren demokratik kitle derneklerinden ilk tepki geldi.

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, 5-8 Ekim 2014 tarihleri arasında düzenlenen Kobane eylemlerine ilişkin yürüttüğü soruşturma kapsamında dün 7 ilde 82 kişi hakkında gözaltı kararı verdi.

Ankara merkezli, PKK/KCK operasyonu kapsamında 7 ilde 82 kişi hakkında gözaltı kararı verilmesine, Avrupa'nın çeşitli ülkelerinde siyasal faaliyetlerini sürdüren aralarında FİDEF, AGEB ve Yerel Dernekler Platformu üyesi derneklerden sert tepki geldi.

İşte o derneklerin açıklamaları

FİDEF: HDP'YE SİYASİ OPERASYONU KINIYORUZ!

Dün sabah, Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı kararıyla 7 ilde 82 baskın yapıldı. Aralarında Ayhan Bilgen, Sırrı Sürreya Önder, Ayla Akat Ata, Emine Ayna, Beyza Üstün, Gülfer Akkaya, Alp Altınörs gibi eski Milletvekilleri ve HDP yöneticilerinin olduğu çok sayıda HDP'li sabah operasyonuyla gözaltına alındı. Operasyon gerekçesi 5-9 Ekim 2014 Kobane eylemleri. Bu konuda açılan dava sonuçlanmıştı, 6 yıl sonra yeniden tekrarlanıyor. Davayı açan AKP-Savcısı Yüksel Kocaman, hani şu düğünden sonra Saraya el öpmeye ginden şahsiyetsiz...
Bu dava hukuki değildir, tamamen siyasi hınç ve linç operasyonudur. Demokratik Muhalefeti bastırma ve sindirme davasıdır. Sarayın intikam operasyonudur. HDP'yi terörize etme ve itibarsızlaştırma operasyonuna demokrasi güçleri sesiz kalmayacak, boyun eğmeyecektir.

Bosporus Main Proje Çocuk Korosu ikinci konserini verdi Bosporus Main Proje Çocuk Korosu ikinci konserini verdi

-HDP'liler derhal serbest bırakılsın!
-HDP ile dayanışmayı yükseltelim.

AGEBTÜM GÖZALTINA ALINANLAR DERHAL SERBEST BIRAKILSIN!

Ömrünü sosyalist mücadeleye adamış, hakkında açılan davalarla hapis cezalarına çarptırılmış ve tehditlere mağruz kalmış, ilerlemiş yaşına rağmen devrimcilerin can dostu, devrimin bir neferi muhalif çınar Temel Demirer ve aralarında Taylan Kulaçoğlu’nun kardeşi Özgür Kulaçoğlu, Toplumsal Özgürlük Partisi Sözcüsü Perihan Koca, gazeteci Hakan Gülseven ve avukat Tamer Doğan’ında bulunduğu 20’den fazla insan sosyal medyada yaptıkları paylaşımlar gerekçe gösterilerek bu sabah erken saatlerde evleri basılarak gözaltına alındılar.

Aynı saatlerde, 7 ilde aynı anda yürütülen operasyonlarla aralarında Kars Belediyesi Eşbaşkanı Ayhan Bilgen ve HDP’nin birçok yöneticisinin de olduğu toplam 82 kişi, 6-12 Ekim Kobane eylemleri gerekçe gösterilerek gözaltına alındılar.

Sosyal ve ekonomik olarak her geçen gün daha da sıkışan faşist Erdoğan ve çetesinin rejimi, her türden muhalefeti susturmak için durmadan gözaltı operasyonları yapmaktadır. Kemalist devletin faşist geleneğinden aldığı dersi harfiyen yerine getiren RTE, böyle yaparak ömrünü uzatacağını sanmaktadır. Sonunun geldiğini gören faşist iktidar, dağlarda, kırda, şehirde ve sınır ötesinde yürüttüğü operasyonlarla iktidarda kalmaya çalışmaktadır. Kürde zulm etmeye pervasız şekilde devam etmekte, Köylüleri helikopterlerden atmakta,Yeni Demokrasi gazetesinin çalışanlarını basın emekçilerini tutuklayıp çalışmalarını engellemekte, devrimci, sosyalist basına ağır cezalar vererek yıldırmaya çalışmaktadır,

Baskılar ve katliamlar bizleri yıldıramaz. Temel Demirel Ve Gözaltına Alınanlar Yalnız Değildir!

YEREL DERNEKLER PLATFORMU: HDP HALKIN İRADESİDİR GÜCÜNÜZ YETMEYECEK

Güne HDP' ye yönelik siyasal soykırım operasyonuyla başlandı. AKP/MHP faşist diktatörlüğü, önündeki en büyük engel olarak gördüğü HDP'yi yok etmek istemekte, bunun için aralıksız, siyasal soykırım saldırıları yapmaktadır. Bugün sabaha karşı yapılan bu yeni saldırıyla iktidar, HDP'yi suçlu ilan ederek geleceğini sağlama almaya çalışmaktadır. Çünkü HDP' de birleşmiş olan halklarin iradesi bu diktatörlüğün sonunu getirecek olan en temel demokratik- toplumsal güçtür. HDP' nin Kars Belediye başkanı Ayhan Bilgen, eski milletvekili Sırrı Süreyya Önder gibi HDP'lilerin de göz altına alındığı bu operasyonla, aynı zaman da topluma korku salınmak, toplum sindirilmek istenmektedir. Bu saldırıyla bir kez daha net olarak ortaya çıkmıştır ki, bu devlet ne hukukla ve ne de toplum tarafından bilinen ve kabul edilmiş olan kurallarla yönetilmektedir. Bu devlet, Erdoğan ile Bahçeli'nin faşist diktatörlüğünü sürdürmenin ihtiyaçlarına göre yönetilmektedir. Bu nedenle HDP' ye ve HDP üzerinde bütün demokrasi güçlerine saldırmaktadır. Bu gelişmeden hareketle YEREL DERNEKLER PLATFORUMU olarak aşağıda imzası olan bizler, HDP'ye yönelik bu saldırıyı şiddetle kınıyor ve göz altına alınan bütün HDP'lilerin derhal serbest bırakılmasını istiyoruz. Önemle altını çizeceğimiz bir talebimiz daha var. Kendisini demokrat, laik, hukuktan ve adaletten yana gören istisnasız herkes, savunduğu değerleri korumak için bugün HDP'yi savunmak zorundadır ve savunmalıdır. Yarın yaşanabilecek saldırıları önlemenin yolu, bugün HDP'ye yönelik bu saldırıyı püskürtmekten geçmektedir. Demokrasi ve özgürlük ancak bu şekilde kazanılacaktır.

HEPİMİZ HDP'LİYİZ HDP SUSTURULAMAZ!

YEREL DERNEKLER PLATFORMU 

− DİK (DERSİM MİNŞA KONGRESİ) − DERSİM SOYKIRIM KARŞITI DERNEĞİ − KÜRECİKLİLER İNSİYATİFİ − MARDEF (MARAŞ DEMOKRATİK DERNEKLER FEDERASYONU) − PKAN (Platforma Kurdên Anatoliya Navîn) − HINIS-DER − KOÇGIRI KÜLTÜR MERKEZİ − KÜRMEŞLİLER DERNEĞİ, − KARAKOÇAN İNSİYATİFİ − VARTO İNSİYATİFİ