AVRUPA:
Adalet bakanı Ergin, 'Tasarı yok hükmündedir'
Fransa Senatosu genel kurulunda, 1915 olaylarıyla ilgili Ermeni iddialarının reddedilmesini suç sayan yasa teklifi kabul edildi. Oylamadan 127 evet oyu, 86 hayır oyu çıktı.

Yasa teklifinde, "Kanunlar tarafından tanınan soykırımların inkarı yasaklanır" ifadesi yer alıyor. Yasanın ilk maddesinde, "soykırımı aşağılayarak ve küçük göstererek karşı çıkmanın" suç sayılacağı belirtiliyor. Yasa teklifine göre, suçlanan kişiler hakkında 1 yıl hapis cezası ve 45 bin avro para cezası istenebilecek.

İki maddeden oluşan yasanın yürürlüğe girmesi için Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy'nin imzası ve resmi gazetede yayımlanması gerekiyor.

Milletvekili ve senatörler arasında 60 imza toplanması halinde yasa teklifinin anayasa mahkemesine getirilmesi gündeme gelebilecek.

Fransa Parlamentosu, 2001 yılında, "Fransa, 1915'deki Ermeni soykırımını tanır" ifadesi bulunan bir yasayı onaylamıştı.Fransa Senatosu genel kurulunda, 1915 olaylarıyla ilgili Ermeni iddialarının reddedilmesini suç sayan yasa teklifi kabul edildi. Oylamadan 127 evet oyu, 86 hayır oyu çıktı.

Yasa teklifinde, "Kanunlar tarafından tanınan soykırımların inkarı yasaklanır" ifadesi yer alıyor. Yasanın ilk maddesinde, "soykırımı aşağılayarak ve küçük göstererek karşı çıkmanın" suç sayılacağı belirtiliyor. Yasa teklifine göre, suçlanan kişiler hakkında 1 yıl hapis cezası ve 45 bin avro para cezası istenebilecek.

İki maddeden oluşan yasanın yürürlüğe girmesi için Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy'nin imzası ve resmi gazetede yayımlanması gerekiyor.

Milletvekili ve senatörler arasında 60 imza toplanması halinde yasa teklifinin anayasa mahkemesine getirilmesi gündeme gelebilecek.

Fransa Parlamentosu, 2001 yılında, "Fransa, 1915'deki Ermeni soykırımını tanır" ifadesi bulunan bir yasayı onaylamıştı.

Yasa teklifine göre, suçlanan kişiler hakkında 1 yıl hapis cezası ve 45 bin avro para cezası istenebilecek.
Meclis ve Senatoda 60 senatör ve milletvekilinin yasa teklifine itiraz edip, anayasa mahkemesine gitmesi halinde, yasa teklifinin anayasa mahkemesi tarafından incelenmesi gündeme gelebilecek.

Senatoda tarihi konuşma
Kanunlar komisyonu başkanı Jean Pierre Sueur, Senato genel kurulunda yaptığı konuşmada, ''Bu yasa ne işe yarayacak, halkların dostluğuna mı yarayacak, diplomatik sorunların çözümüne mi yarayacak? Bu yasa sorunların çözümüne mi yarayacak? Bu yasayla bütün sorunlar çözülecek mi?'' diyerek tepkisini dile getirdi.
Senatoda kabul edilen yasa teklifine kanunlar komisyonu, ''Fransız anayasasına, ifade ve araştırma özgürlüğüne aykırı'' olduğu gerekçesiyle karşı çıkmıştı.
Yasa teklifine karşı çıkan kanunlar komisyonu tarafından hazırlanan önerge ve yine yasa teklifi aleyhindeki iki ayrı önerge, genel kurulda bu akşam açık farkla reddedildi. Senato genel kurulu, daha sonra sunulan 5 değişiklik önergesini de reddetti.
Meclis 22 Aralık'ta, Senatoda onaylanan söz konusu yasa teklifini kabul etmişti.
Fransa'da tarihçiler, anayasa uzmanları ve gerek sağ, gerek sol basının önemli bir kısmı, yasa teklifine karşı çıkan yorumlar yaptı.
Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy, geçen yıla kadar şiddetle karşı çıkmasına rağmen, cumhurbaşkanlığı seçimleri öncesinde Ermeni diasporasının oylarını alabilmek için yasa teklifine yeşil ışık yakmıştı.
Raportör reddini istedi
Kanunlar Komisyonu Başkanı ve Raportör Jean-Pierre Sueur, ''Fransız Anayasasının 34 maddesine aykırı'' olduğu gerekçesiyle yasa teklifinin reddedilmesini istedi.
Hiç bir siyasi eğilim adına konuşmadığını, sadece hukukçu kimliğini ön plana çıkararak konuştuğunu ifade eden Sueur, geçen yıl toplanan Kanunlar Komisyonunun ve Senato genel kurulunun da, bu yönde bir yasa teklifinin incelenmeye alınmasını reddettiğini hatırlattı.
Kanunlar Komisyonu Başkanı, ''Fransız tarihçiler, bu yasa teklifiyle ilgili gelişmeleri endişeyle izliyorlar'' dedi.

Önergeler reddedildi
Senatoda yasa teklifinin tartışılması sona erdi ve değişiklik önergelerinin görüşülmesine geçildi.
Senato, ilk önce yasa teklifinin incelenmeye alınmamasını öngören değişiklik önergesini ele aldı.
Fransız Senatosu, 1915 olaylarıyla ilgili Ermeni iddialarının reddedilmesinin suç sayılmasını öngören yasa teklifinin incelenmeye alınmaması veya teklifin komisyona gönderilmesine yönelik üç ayrı önerge reddedildi.
Teklif kabul edilirse yürürlüğe girmesi için Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy'nin imzası ve resmi gazetede yayımlanması beklenecek.
Bu arada 60 milletvekili veya senatörün imzası, yasanın Anayasa Mahkemesine götürülmesi için yeterli olacak.

Senato'da oylama dışarda protesto
Fransa'daki Türk vatandaşları, ellerinde Türk ve Fransız bayraklarıyla, senatonun ana giriş binası yanında toplandı.
Türkler, ''tarihi olaylara parlamentolar değil tarihçiler karar versin'', ''ifade özgürlüğünü ihlal eden yasa teklifine hayır'' yazan pankartlar taşıyor.
Hep birlikte türküler söyleyen ve halay çeken Türk vatandaşlarının gösterisi sürerken, senato binasının ön bölümündeyse Ermeniler kendileri için ayrılan bölümde gösteri yapmak için toplanıyor.
Polisin, aralarında yaklaşık 200 metre mesafe olan iki grup arasında bariyer kurduğu ve sıkı güvenlik önlemi aldığı görülüyor.

Fransız aydınlardan imza kampanyası
Fransa'daki bir grup aydın, yasa teklifinin senatoda reddedilmesi için imza kampanyası başlattı. Kampanyada, yasa teklifinin ''seçim amaçlı ve oy kaygısıyla hazırlanması'' eleştirildi ve ''tarihi parlamentoların yazamayacağı'' vurgulandı.
DHA
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Misafir Avatar
atalay konur 8 yıl önce

sn bakan, fransaya en hafif şekliyle tepkisini göstermiştir.Fransanın ne kadar ilkel, hain,saçma,düşünce ve uygulamalara sahip olduğu ortada. Bu ülke ilerde yaptığı saygısızlık ve kabalıktan mutlaka utanç duyacaktır.Yanlış karar veren meclisin yeri afrika olmalıdır.. cezayir vb ülkelerde yaptığı mezalimleri kamufle etmek için, ermenilere yararlanmak için,ülkemize dost olmadığını isbatlamak için aldığı bu kararı lanetliyoruz.mka

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner67

banner68

banner70

banner71

banner62

banner3

banner73

banner57

banner11

banner56

banner51

banner58

banner82

banner27

banner59

banner81

Kürecik doğumlu Demirci İngiltere'de...
İngiltere’de yapılan erken genel seçimlerinde İşçi Partisi’nin Kuzey Enfield bölgesinden aday gösterilen...

Haberi Oku