Almanya'da aralarında sosyal demokrat parti (SPD), Yeşiller ve Sol Parti'den çeşitli milletvekillerinin de üyesi olduğu belrtilen, Rote Hilfe e.V.  (Kızıl Yardım) isimli dernek, cezaevlerindeki siyasi tutuklularla dayanışan, onlara maddi ve manevi destek çağrısı ve kampanyaları ile tanınan önemli bir kurumdur.

Rote Hilfe e.V. adlı derneğin İçişleri Bakanı Horst Seehofer (CSU) tarafından "aşırı sol ve anayasa düşmanı faaliyetleri" ileri sürülerek yasaklanmak istenmesine karşı, Avrupa Partizan 'Rote Hilfe yalnız değildir' başlıklı bir açıklama yaptı.

İşte o açıklamadan bir bölüm :

“Alman devletinin ilerici,devrimci kesimlere yönelik baskılarını artırdığı ve yeni polis yasalarıyla özgürlükleri kısıtlamaya çalıştığı bir süreçte, Alman Hükümeti İçişleri Bakanı Horst Seehofer`in ROTE HİLFE`ye yönelik yasaklama tehditi, Alman emperyalist sisteminin örgütlü kesimlere yönelik saldırganlığının önümüzdeki süreçte  dahada ivme kazanacağına işarettir.

1975 den bu yana Baskı sistemlerinin ve gerici yargıların tutsak ettiği her milliyetten politik mülteci ve tutsağa sahip çıkan kurumların başında gelen ve 9000 civarında üye bileşimiyle Almanya da etkili bir demokratik kitle örgütü olan ROTE HİLFE (Kızıl Yardım)ın yasaklanmaya çalışılması girişimine karşı, tüm  ilerici, devrimci kesimler tepki koymalı ve ROTE HİLFE`ye üye olarak, destek vererek dayanışma içinde olmalı ve Hükümetin saldırgan politikları geri püskürtülmelidir.”