Geleneksel AvEG-Kon yaz kampınının 5.ncisi, önceki akşam yapılan açılış etkinliği ile başladı. Fransa'nın Güneyinde Argeles Sur Mer kentinde başlayan kampa Avusturya, Almanya, İngiltere, Fransa, Hollanda, ve Belçika'dan çok sayıda kişi katılım sağladı.

Necati ABAY

Açılış etkinliği AvEG- Kon Eş Başkanı Serpil Arslan'ın yaptığı bir konuşma ile başladı.

Konuşmasında pandemi kısıtlaması koşullarında sokak ısrarını sürdürdükleri zorlu bir yılı geride bıraktıklarını belirten Arslan, kampın başarısı için her bir katılımcının emek vermesi, dayanışmanın güçlendirilmesi gerektiğini söyledi.

Arslan’ın konuşmasından sonra düzenlenecek panel ve atölye çalışmalarına dair bilgiler verildi. Etkinlik, Çağdaş Toprak’ın kamp katılımcısı müzisyenler eşliğinde yaptığı müzik dinletisi ve halaylarla sona erdi.

Cemevlerine saldırı Almanya'da protesto edilecek Cemevlerine saldırı Almanya'da protesto edilecek

Kamp boyunca kapitalizm pandemi ilişkisi, yükselişe geçen ırkçılık ve mücadele görevleri, çocuk, ebeyin ilişkisi, kadına yönelik şiddete karşı ifşa hareketi, güncel siyasal gelişmeler ve mücade görevleri kapsamında paneller yapılacak.

Ayrıca habercilik, sosyal medyanın devrimci amaçlar doğrultusunda kullanımı, standap, mizanpaj, halk oyunları, şiir okuma, koro ve tiyatro atölyeleri kurulacak.

Çocuklar için eğitci çalışmaların da planlandığı kampta ayrıca film gösterimlerinin de düzenleneceği öğrenildi.