Ardahan ile Posof İlçesi'nde iki yıl önce başlatılan soruşturma kapsamında özellikle Gürcistan'a sınır olan Türkgözü Sınır Kapısı'ndan giriş yaparak Ardahan'a bavul ticareti yapmak için gelen yabancı kadın ile pasaport vizelerinin dolmasına rağmen 'ölüm tehditi ve baskı' altında 30- 50 TL karşılığında fuhuş yaptırıldığını belirten 15 yabancı kadın şikayetçi oldu. Polisin teknik takip üzerine başlattığı operasyon sonucu 62 kişi gözaltına alındı. Türk ve yabancı 90 kadının şikayeti üzerine 'Suç işlemek amacıyla örgüt kurmak, örgüte üye olmak ve yardım etmek, fuhuşu teşvik, aracılık, yer temini etmek' suçlarından bu kişiler hakkında Erzurum Özel Yetkili 2'nci Ağır Ceza Mahkemesi'nde dava açıldı.

Soruşturma kapsamında gizli tanık olarak belirlenen ahlak polisi, fuhuşun yapıldığı otellere müşteri gibi girerek fuhuşun yapıldığını belgeleyerek tutanak tuttu.

Özel Yetkili Erzurum 2'nci Ağır Ceza Mahkemesi'nde 8 Haziran günü görülen karar duruşmasında 5 tutuksuz sanık ve avukatları hazır bulundu. Suçlamaları kabul etmeyen polis memurları Gazi A. ve Oktay L., İçişleri Bakanlığı tarafından fuhuşla mücadelede üstün başarı gösterdikleri için takdir belgesi ve para ödülü aldıklarını söyledi. Sanık avukatlarından Müzeyyen Çiftçi Yolacan, telefon kayıtlarının kanıt niteliğinde olmadığını savundu. Avukat Yolacan, "Vatandaş, Antalya'ya gelen turistlerin davul-zurna ile karşılandığını, Ardahan'a gelenlere 'Nataşa' gözü ile bakıldığını söylüyor. Ardahan'a gelen bütün yabancı kadınlar fuhuş için mi geliyor? Kıyamet sadece Ardahan'ın başına kopuyor" dedi.

KIZI İLE GELİNİNİ SATAN KADINA 7,5 YIL

Mahkeme heyeti, 54 sanık hakkında 1-38 yıl arasında değişen hapis cezaları verdi. Mahkeme, Ardahan'da görevli polis memuru Erkan S.Ç. ve Hanak İlçe Jandarma Komutanlığı'nda Astsubay olarak görev yapan Ümit D.ye 'rüşvet, fuhuşa yardım, kamu görevlisinin suçu bildirmemesi, suçluyu kayırmak' suçlarından 12.5'ar yıl aynı yerde görevli Jandarma Uzman Çavuş Özgür M.'yi de suçluyu kayırmak hariç diğer suçlardan 11 yıl, Ardahan'da görevli polis memurları Gazi A.'ya fuhuşa yardım ve kamu görevlisinin suçu bildirmemesi suçlarından 2 yıl 1 ay ve Oktay L.'yi kamu görevlisinin suçu bildirmemesi suçundan 1 yıl 3 ay hapis cezası verdi. Mahkeme heyeti 18 yaşından küçük kızı F.'yi ve gelini Dilek Ş.'yi fuhuşa teşvik etmekten yargılanan Çeçek Ö.'e de 7.5 yıl hapis cezası verildiğini bildirdi.

TUTUKLANDILAR

Tutuksuz olarak yargılanan Barış H., Vatan K., Celil Y., Topçu A., Oktay K., Bülent H., Bülent Ö., Murat A., İshak İ., Niyazi Y., Hamza K., Eren H., Ayhan Y., Murat B., Çeçek Ö., Yiğit H., Muhittin H., Ufuk Ç., Bayram H., Metin Y., Gürcistan vatandaşı Gocha Kurtsıkadze haklarında verilen hüküm ardından bu sanıklar için tutuklama kararı verdi. Mahkeme tüm sanıklar hakkındaki, 'Suç işlemek için örgüt kurmak ve yönetmek ve insan ticareti yapmak' suçlarından beraat etmelerini uygun buldu. 8 sanık hakkında yeterli kanıt bulunmadığı belirtilirken beraatleri kararlaştırıldı.

FUHUŞUN ŞİFRELERİ

İddianamede kanıt  olarak yer alan ve teknik takibe yakalanan sanıklar arasındaki şifreli konuşmalar dikkat çekti. Müşteri olarak arayan kişiler ve sanıklar arasındaki konuşmalarda, "Sarı ceylan hazır mı?', 'İki tane getir ceylan olsun, Allah beline kuvvet versin', 'Uçuşçu var mı uçuşcu', 'Üç tane büyük yatak güzel olsun', '4 inek ayır akşam üzeri almaya geleceğiz', 'Gelin kaç kişilik he he inek var abi. 4 tane dışarıda inek, Çok güzel inekler hemi de, tamam canım hadi' gibi diyalogların geçtiği ifade edildi.

Mahkeme, adli emenateler arasınra sanıkların otellerinde yapılan aramalarda ele geçirilen simkart, viagra ve prezervatif, muştaların imhasını istedi.HP(KS/İD)