Almanya'ya her meslekten 10 bin işçi götüreceğini açıklayan OMB şirketinin iddiasına Almanya'nın Ankara Büyükelçiliği'nden yanıt geldi.

OBM İnsan Kaynakları Şirketi'nin Türkiye'den binlerce işçiyi Almanya'ya götüreceğini açıklamasıyla ilgili olarak Almanya Büyükelçiliği'nden açıklama geldi.

Büyükelçilik, "OBM firmasıyla Federal hükümet arasında Türkiyeli uzman personelin istihdamıyla ilgili herhangi bir anlaşma bulunmamaktadır" duyurusunda bulundu.

OBM İnsan Kaynakları Şirketi adına firma yöneticisi Osman Ulutaş, 2019 yılında Almanya'ya Türkiye'den ilk etapta 10 bin işçi götüreceğini açıklamıştı.

Alman Büyükelçiliği'nin konuya ilişkin açıklaması şöyle: "OBM firmasıyla Federal hükümet arasında Türkiyeli uzman personelin istihdamıyla ilgili herhangi bir anlaşma bulunmamaktadır. Federal hükümetle Türkiye hükümeti arasında da basındaki haberlerde sözü edilen meslek gruplarının Almanya'da istihdam edilmeleri konusunda özel bir işçi alımı anlaşması da yoktur. Nitelikli bir meslek eğitimi almış uzman personele Almanya'da özel sektörün bazı branşlarında ihtiyaç duyulmaktadır. Federal hükümetin http://www.make-it-in-germany.info.tr/ adlı enformasyon portalında bu olanaklar hakkında bilgi verilmektedir" denildi.