Aralarında AABF Ve AABK Genel Başkanı Hüseyin Mat, AABF Merkez Disiplin Kurulu 2. Başkanı İbrahim SolmazABF-NRW Bölge Başkanı Soner Solmaz, Bölge Yönetim kurulu üyeleri Mesut Kabakçı ile Vedat Bican, Düsseldorf AKM Başkanı Müslüm Polat, Solingen AKM Başkanı, Leyla Solmaz ve bir grup yönetici Düsseldorf'ta savaş karşıtı pankart açarak bir bildiri okudu.


 

Savaşın kan, anaların gözyaşı, travma, taciz, tecavüz, sefalet, yıkım açlık, çocukların yetim kalması demek olduğunu söyleyen Alevi Kanaat önderleri ‘’İnancının merkezine insanı koyan biz Aleviler, bu yüzden, SAVAŞA HAYIR diyoruz. Kim ne derse desin, kim ne söylerse söylesin, bizler, gönlü insan sevgisiyle dolu, varlığını ve yaşantısını sadece insanların refahı, mutluluğu ve insan yaşamının kutsallığına adamışlar olarak, SAVAŞA HAYIR diyoruz. Çünkü, biliyoruz ki savaşın kazananı olmaz, olmayacaktır da. İnsanlık tarihinde görülmemiştir ki hiç bir Diktatör, savaş yapmadan insan kanından beslenmeden bulunduğu yeri bıraksın.‘‘ dediler.

Alevi yöneticiler “72 Millete aynı nazarla bak” diyen bir felsefenin mensupları olarak bizler, insanları inancından, dilinden, ırkından, milliyetinden, renginden dolayı ayrıştıran onları katleden zihniyeti şiddetle red ediyor, şu an Suriye'nin kuzeyinde şeriatçı, barbar, insanlık düşmanı gruplarla yapılan, yaşanan katliamı kınıyoruz.‘‘ diyerek bu konuda batıdaki devletleri, siyasi partileri STK ları, Nato'yu AKP hükümetinin bu operasyonunu bir an evvel durdurdurması için çağrı yapıyor, tüm kamuoyu ile bu düşüncelerimizi paylaşıyor, savaşların olmadığı bir dünya dileğiyle Savaşa HAYIR diyor saygılar sunuyoruz.‚‘‘ dediler.

Mehmet Tanlı