Öne Çıkanlar - ve ile yaşındaki yapan

Levent Gültekin: 'Barış bildirisine imza atanlar, kahramanlık yapmak istiyor'

Yazar Levent Gültekin'in "Barış bildirisine imza atanlar kahramanlık yapmak istiyor" sözleri güne damgasını vurdu.

Köln'de 1989 yılından beri faaliyetlerini sürdüren Türkiye-Almanya  İnsan Hakları Derneği (TÜDAY) tarafından düzenlenen Panel'e yoğun ilgi gösterildi.

Moderatörlüğünü çevirmen Çiler Fırtına'nın yaptığı etkinlik, Işılay Karagöz'ün açılış konuşmasıyla başladı. Salonu tamamen dolduran dinleyicilerin dikkatle izlediği panel, Neumarkt semtindeki Halk Eğitim Okulu (Volkshochschule) salonunda yapıldı.Çiler Fırtına'nın, "Hendekler kazılırken devlet neden müdahale etmedi. Hendek kazanlar neyi kurtarmak istiyorlar. Neyi amaçlıyorlar?. HDP'nin ardındaki güç gerçekten barış istiyor mu?" AB ülkeleri gelişmelere karşı sessiz durarak kendi değerlerini mi ayaklar altına alıyorlar?" şeklindeki sorularıyla heyecanlı başlayan etkinlik, 3 saat boyunca pür dikkat izlendi.


Toplantı, akademisyenlerin "Bu suça ortak olmayacağız" başlıklı barış bildirisine imza attığı için, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan tarafından "aydın müsveddesi" sözleriyle hedef gösterilen, siyaset bilimci ve Hildesheim Yüksek Okulu Öğretim Üyesi Prof. Dr. Gazi Çağlar'ın konuşmasıyla başladı. Prof.Dr. Çağlar, Erdoğan'ın açıklaması üzerine, "Kes sesini Hitler bozuntusu" sözleriyle gündeme gelmişti.BARIŞ BİLDİRİSİNE ALMANYA DA 4 BİN 300 AKADEMİSYEN İMZA ATTI

Çağlar konuşmasında, Türkiye'deki muhalif medyaya karşı sürdürülen susturma girişimleri ile yasaklara ve üniversitelerdeki kıyımlarla, tutuklamalara dikkat çekti. Almanya'da Hitler zamanında akademisyenlere uygulanan ağır baskılarla, Türkiye'yi kıyaslıyarak örnekler sundu. Çeşitli medya organlarına yaptıkları haberlerden dolayı cezaevlerinde uzun seneler tutuklu olan gazetecilerin akibetinin bilinmediğini açıkladı. Almanya'da dört bin üçyüz akademisyenin barış bildirisine imza attığına yer vererek, Avrupa ülkelerindeki dayanışmanın önemine vurgu yaptı.GAZİ ÇAĞLAR: ÇILGIN DİKTATÖR HİTLER'E ÖZENİYOR

Güneydoğu'da adı konulmamış bir savaş hâlinin yaşandığını belirterek, "sokaklarda kadın cesetlerinin çıplak halde teşhir edilmesi, 400 bine yakın insanın mahallesini, evini ve ilçesini terk etmeye zorlanmış olması, içinde yaşadığımız savaşı başka türlü tanımlamanın mümkün olmadığını göstermektedir. Türkiye'nin geldiği nokta, akıl tutulmasıdır. AKP politikaları bizlere Orta Çağ koşullarını hatırlatmaktadir. Toplumun tüm kesimleri ağır baskı altındadır. Uluslaraarsı Af Örgütü ve İHD'nin yayınladıkları raporlar, AKP'nin uyguladığı baskıların hangi boyutlara geldiğinin göstergesidir" dedi.

Çağlar, "Erdoğan başkan olabilmek hırsıyla ülkeyi yangın yerine çevirdi. Bir Cumhurbaşkanı düşünün ki, kendisine savaş bölgesinden fotoğraf gönderen ölüm komandolarına, "havyar gönderin onlara" yanıtını versin. Çılgın diktatör, Hitler'e özenmektedir. Faşist Hitler de SS komandolarına havyar göndererek, özel partiler düzenlemişti" dedi.

'BARIŞ BİLDİRİSİNE İMZA ATANLAR KAHRAMANLIK YAPMAK İSTİYOR'Sıradışı yorumlarıyla dikkat çeken Levent Gültekin ise, "Bu suça ortak olmayacağız" bildirisine imza atan akademisyenleri "kahraman olmak istiyorlar" sözleriyle eleştirdi. "Bildiri yazmakla bu işler olmaz. Yazdığınız bildiri toplumun tüm kesimlerine hitap etmelidir. 6 ay sonra erken seçim var. Hepimiz kurbanlık koyun gibi kesileceğimiz günü bekliyoruz. Birleşmezsek, ülke ya Irak yada Mısır olacak" dedi. Gültekin'in "Bütün dünya bilir ki, ülkeyi 80 yıldır Kemalistler yönetiyor. AKP'de bugün tersini yapmak istiyor" dedi. Buna karşılık Prof. Gazi Çağlar'ın, "Türkiye'yi 1950'li yıllardan beri sağ hükümetler yönetiyor. AKP'nin yolu da 12 eylül anayasası ile açıldı" yanıtı dikkat çekti.

LEVENT GÜLTEKİN: 'TÜRKİYE DE DEMOKRAT YOK'"Önce demokrat ve iyi insan olunmalıdır" diyerek sözlerine devam eden Gültekin, "İnsan olamadığımız için, demokrat olamadık. Türkiye'de demokrat yoktur. Bu devlet hepimizi birbirimize düşman etti. Buna rağmen, devletin bütünlüğünü koruyarak iyi ve demokrat insanlar olmalıyız. Siz solculuğu, Kürt ve Aleviliği rozet olarak yakanızda taşırsanız doğru olmaz. Cemevi için demokrasi istediğiniz kadar, baş örtülüler için de istemelisiniz. Nasıl ki, imam hatip yasağına karşı çıkmazsanız, o da sizin taleplerinize uzak durur. Siz Kürtlüğü ve Aleviliği öne çıkarırsanız, diğerleri de Türklük ve Sunniliği tepki olarak karşınıza çıkarır." dedi. Gültekin'in, "Türkiye'de sanat, edebiyat, sinema ve roman kültürü yoktur. Duygularla dolu olduğumuz için sadece şiire önem verilmiştir." açıklaması sessizlikle dinlendi.

'HEPİMİZ HASTA VE ŞİZOFRENİYİZ'Gültekin, "Birazcık demokrat olsaydık, bir tek adamın nasıl bu noktaya geldiğini anlardık. Nasıl oluyor da tek adam yargıyı teslim alıyor.? Demek ki T.C. kartondanmış. Yoksa nasıl oluyorsa tek adam rejimi kuruluyor kendimize sormalıyız. Bunda hepimiz suçluyuz. 100 yıl boyunca dinle olmaz diyenler ne yaptılar? Çürümüş bir toplum yarattılar. Haysiyetli bireylerin yetişmesi engellendi" dedi.'TÜRKİYE DE KÜRT SORUNU YOK, TEK SORUN GERÇEK DEMOKRASİ'

Konuşmasına, "Türkiye'de Kürt sorunu yoktur. Alevi sorunu yoktur, tek sorun gerçek demokrasidir" sözleriyle devam etti. Gültekin, "Hepimiz hastayız, şizofreniz. Dinle bu işin olmayacağını gördük. Solculuk, Alevilik ve Kürtlük ile de olunmuyor. Ne zaman ki, solcular müslümanları anlarlarsa yeni bir Türkiye oluşturabiliriz. Geçmişte yaşanalara çizik çekmeliyiz"  dedi.Panel sonrası okurların yoğun ilgisiyle karşılaşan Levent Gültekin, son kitabı "Şatafatlı Mağlubiyet"i imzaladı.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
filozan 6 yıl önce

AYDIN SANILAN OPORTÜNİST UNSURLAR !
***********************************
Aydın; tutarlı, kararlı ve cesur olan kişidir...
Levent Gültekin ve Sırrı Süreyya Önder gibileri, kafası dinsel ve ideolojik olarak netleşmemiş olan ve hem nal’ına hem mıh’ına vuran oportünist kişilerdir !...

Yandaş medyanın meşhur ettiği Levent Gültekin’in, Köln’deki panel veya toplantıda iktidara yaranmak için, aydınlar, Aleviler ve Kürtler hakkında söyledikleri tutarsız söylemi ve suçlamaları onun entelektüel düzeyde asla ciddiye alınacak biri olmadığını göstermektedir !!!
Halklarımızın bu tür “rüzgâr gülü” gibi her yere dönen, “kafası hadımlaştırılmış” unsurları, değil aydın, “adam” yerine bile koymamaları gerekir !!!
Onun gibiler, henüz gelişim hâlinde olan veya gelişmekte olan kişilerin akıllarını karıştırmak için “karanlık odaklar” tarafından
Avrupa ülkelerine getirilmekte ve gönderilmektedirler !!!

Onca masraf yapıp, onun gibileri Avrupa ülkelerine getirenleri ve yazdığı pespaye kitabı satın alıp, ona i

Avatar
çiler fırtına 6 yıl önce

haberde, açılış konuşmamdan yapılan alıntı tartışılması için ortaya attığım soruların ve tespitlerin sadece bir kısımını yansıttığı için, tüday'ın facebook sayfasında tüm metni paylaştım. ilgisi olan oradan okuyabilir.
ciler fırtına, moderatör

Avatar
onur 6 yıl önce

filozan kardeşim inşAllah okuyosundur bu mesajı.
ben levent gültekinin öyle biri olduğunu düşünmüyorum.
bazı askerlerin sivil kürtleri katlettiğini daha bir kaç gün önce canlı yayında tv de belirtti.sadece dertli bir adam ve herkesin kendi derdiyle ilgilenmesinden hoşlanmıyor,hep beraber diyor.Allah bilir tabi içini de benim tr de en güvendiğim gazetecilerden kendisi.
https://www.youtube.com/watch?v=o1i8jcffl9c
https://www.youtube.com/watch?v=xxytar3gnk8

banner67

banner68

banner69

banner71

banner84

banner62

banner85

banner73

banner57

banner11

banner56

banner51

banner58

banner61

banner82

banner27

banner12

banner81