Öne Çıkanlar - ve İlçesinde yaşındaki yana

Adalet Bakanı Bozdağ'dan Alman mevkidaşına yanıt

Adalet Bakanlığı yetkililerinden edinilen bilgiye göre Bozdağ, Maas'ın 19 Temmuz ve 2 Mart tarihinde yazdığı mektuplara tek bir mektupla yanıt verdi. Mektubunda Türkiye Cumhuriyeti'nin demokratik, laik ve sosyal bir hukuk devleti olduğunu hatırlatan Bozdağ yargı yetkisinin Türk milleti adına bağımsız mahkemelerce kullanıldığını belirtti. Hiçbir organ, makam, merci veya kişinin yargı yetkisinin kullanılmasında mahkemelere ve hâkimlere emir ve talimat veremeyeceğini belirten Adalet Bakanı Bozdağ "Türk Yargısı, anayasamızda belirtilen bu ilkeler doğrultusunda bağımsız ve tarafsız olarak hiçbir makam ve merciden emir ve talimat almaksızın karar vermektedir” dedi.

Bozdağ mektubunda şu ifadelere yer verdi: “Hukuk devletinde kimseye ayrıcalık tanınamaz ve suç işleyen gazeteciler, hâkimler ve avukatlar dâhil hiç kimse yargıdan bağışık değildir. Bu kapsamda, son mektubunuzda belirttiğiniz Deniz Yücel, iddia ettiğiniz gibi gazetecilik faaliyetinden dolayı değil, terör örgütü propagandası yapmak ve halkı kin ve düşmanlığa tahrik etmek suçlarından dolayı tutuklanmıştır. Şiddet kışkırtıcılığı, terör propagandası ve nefret suçlarına tahammül gösterebilecek bir hukuk devleti modelinin dünyada var olabileceği inancında değilim. Adı geçen şahsın orantısız muameleye tabi tutulduğu iddialarınızın hangi somut bilgilere dayandığı ve bu bilgileri nereden edindiğiniz anlaşılamamıştır. Kaldı ki, yapılan işlemlerin tamamı hukuk devleti gereklerine uygundur."

Yargı bağımsızlığı vurgusu

Deniz Yücel'in serbest bırakılması isteğine tepki gösteren Bozdağ şunları yazdı: “Yücel’in ancak serbest bırakılmak suretiyle adil yargılanabileceğine ilişkin düşüncenize gelince; Federal Almanya Adalet Bakanı olarak siz, belki kişilerin tutuklu ya da tutuksuz yargılanıp yargılanmayacağına ilişkin mahkemelere talimat veriyor olabilirsiniz; ancak, Türkiye’de benim Adalet Bakanı olarak böyle bir yetkim bulunmamaktadır. Türk mahkemeleri, tutukluluğun değerlendirilmesi de dâhil olmak üzere, yargılama sürecinde her türlü harici etkiye kapalı olarak en doğru kararı verecektir.”

Adalet Bakanı Bekir Bozdağ'ın 2 Mart 2017 tarihinde Gaggenau kentinde konuşmacı olarak katılmayı planladığı referandum etkinliği yerel yönetim tarafından iptal edilmişti. Bozdağ bunun üzerine mevkidaşı Heiko Maas ile etkinlik öncesi yapılması planlanan ikili görüşmeyi reddetmişti.

Mektubunda Gaggenau'daki etkinliğin iptaline de değinen Bozdağ "Belirtmek isterim ki bu karar, demokrasi, hukuk devleti ve insan haklarıyla açıkça çelişmektedir. Maalesef, şahsınız ya da hükümetinizce toplantının iptaline ilişkin alınan karar hiçbir şekilde kınanmamış ve eleştirilmemiştir. Dolayısıyla, toplantının son anda kasıtlı olarak iptal edilmesi karşısında, önceden kararlaştırmış olduğumuz görüşmeyi gerçekleştirmemiz de beklenemezdi" diye yazdı.

Bundesjustizminister Heiko Maas (picture-alliance/dpa/K. Nietfeld)

Almanya Adalet Bakanı Heiko Maas

"Diplomatik nezaket kurallarına aykırı"

Bakan Bekir Bozdağ mektubunun sonunda ise şu ifadelerle yer verdi:“Türkiye’ye yönelik haksız ve mesnetsiz iddialarla dolu, diplomatik nezaket kurallarına aykırı mektuplar kaleme almak ve terör örgütleri, teröristler ve darbeciler için endişe etmek yerine, kıymetli mesainizi, Türk toplumu dahil Almanya’da yaşayan yabancılara karşı hukuk devleti ilkesiyle bağdaşmayan uygulamalara son vermeye ayırmış olmanızı temenni ederdim. Türkiye ve Federal Almanya arasındaki köklü tarihi ilişkilerin terör örgütleri, darbeciler ve Türkiye karşıtları eliyle zedelenmesine izin vermemeliyiz ve bunlara karşı birlikte mücadele etmeliyiz.”

Almanya Adalet Bakanı Heiko Maas Türk mevkidaşına hitaben kaleme aldığı 2 Mart tarihli mektubunda "Almanya-Türkiye dostluğu konusunda büyük endişe içinde" olduğunu ifade etmiş ve "Türkiye'de hukuk devletinden uzaklaşılmaması" konusunda uyarıda bulunmuştu. Die Welt gazetesi muhabiri Deniz Yücel'in tutuklanmasının kendisini "sarstığını" belirten Alman Bakan "Sayın Yücel'e yapılan muameleyi orantısız buluyorum. Özellikle de Türk yargısına kendi rızası ile gönüllü olarak başvurmuş birisinden söz ediyorsak” diye yazmıştı. Mektubunda Türkiye'nin temel hak ve özgürlükler konusundaki tutumunu gözden geçirmesine vurgu yapan Heiko Maas "Türkiye Avrupa'nın temel değerlerine uymadığı müddetçe AB ile yakınlaşması gittikçe zorlaşır hatta imkânsızlaşır” ifadelerini kullanmıştı.(Deutsche Welle)

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner67

banner68

banner69

banner71

banner84

banner62

banner85

banner73

banner57

banner11

banner56

banner51

banner58

banner61

banner82

banner27

banner12

banner81