Almanya Dışişleri Bakanı Heiko Maas, yarın Türkiye'ye çalışma ziyaretinde bulunacak.

Der Spiegel enerji krizini yazdı: 'Parlamentoda buz devri' Der Spiegel enerji krizini yazdı: 'Parlamentoda buz devri'

Almanya Dışişleri Bakanı Heiko Maas Türkiye’ye gidiyor. Maas öncesinde Atina'da temaslarda bulunacak. Görüşmelerde Doğu Akdeniz'deki sondaj krizinin öncelikli konular arasında yer alması bekleniyor.

Alman hükümeti tarafından bugün yapılan açıklamada, Doğu Akdeniz'deki krizle ilgili olarak "Alman hükümetinin her iki tarafla da görüşme içinde bulunmasının önemli olduğu" vurgulandı. Hükümet Sözcüsü Steffen Seibert tarafından yapılan açıklamada, "Doğu Akdeniz'de gerilime değil istikrara ihtiyaç duyulduğu" belirtildi. Seibert, Almanya'nın bunun sağlanması için gayret içinde olduğunu, Atina ve Ankara'daki temaslarıyla iki taraf arasında doğrudan diyalog yolunu hedeflediklerini vurguladı. Alman hükümet sözcüsü "iki NATO ülkesi arasında devam eden gerilimin endişe verici olduğunu" kaydetti.

Türk Dışişleri Bakanlığı'ndan açıklama

Dışişleri Bakanlığı'ndan yapılan yazılı açıklamada, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ve Almanya Dışişleri Bakanı Heiko Maas'ın yarın Ankara'da bir araya geleceği bildirildi.

Açıklamada, "Sayın Bakanımız ile Alman mevkidaşı arasında Ankara'da yapılacak görüşmelerde, ikili ilişkiler, Türkiye-AB ilişkileri, Doğu Akdeniz ve bölgesel konuların ele alınması öngörülmektedir" ifadesi yer aldı.