Partinin 18 yıldır lideri olan Başbakan Angela Merkel'in üstü örtülü desteğini alan Karrenbauer, iş adamı Friedrich Merz ve Sağlık Bakanı Jens Spahn'ı geride bıraktı.

Hamburg'daki kongrede birinci turda Annegret Kramp-Karrenbauer 450, iş adamı Friedrich Merz 392, Sağlık Bakanı Jens Spahn da 157 oy aldı.

İkinci turda 517 oy alan 56 yaşındaki Kramp-Karrenbauer, 482 oy alan Friedrich Merz'i geride bırakarak CDU'nun yeni lideri seçildi.

Merkel ise parti liderliğini bırakırken duygusal bir konuşma yaptı, "Liberal değerlerimiz Almanya içinde ve dışında korunmalı" dedi.

Konuşmasında Annegret Kramp-Karrenbauer'in Saarland eyaletindeki başarılarını öven Merkel böylece ona üstü örtülü bir şekilde desteğini açıklamış oldu.

64 yaşındaki Merkel konuşmasının sonunda ayakta alkışlandı, bazı CDU'lular "Teşekkürler Patron" yazılı pankartlar açtı.

Angela Merkel

2005'ten beri Başbakan olan Merkel 29 Ekim'de, genel başkanlık için yeniden aday olmayacağını açıklamıştı.

Merkel 3 yıl daha başbakan olarak kalmak istiyor.

'Mini Merkel'

6 yıl Saarland eyaletinde başbakanlık yapan ve 18 yıllık bir aktif siyaset tecrübesi bulunan Annegret Kramp-Karrenbauer ise adının baş harfleri nedeniyle "AKK", "Mini Merkel" ve 'Merkel'in veliaht prensesi' lakaplarıyla biliniyordu.

Kramp-Karrenbauer'in Merkel'in çizgisinde kalacağı belirtiliyor.

Merz ise lider seçilmesi halinde CDU'nun sağa kayacağını işaretlerini vermiş ve 2021'deki genel seçimlerde aşırı sağcı Almanya İçin Alternatif Partisi'nin (AfD) oyunu yarı yarıya azaltmayı vadetmişti.