İletişim Başkanlığı, Almanya Federal Cumhuriyeti Başbakanı Olaf Scholz’un Türkiye’ye gerçekleştirecek ziyaretine ilişkin açıklama yaptı.

Açıklamada, “Almanya Federal Cumhuriyeti Başbakanı Olaf Scholz, Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın davetine icabetle, 14 Mart 2022 tarihinde ülkemize resmi bir ziyaret gerçekleştirecektir. Şansölye Olaf Scholz’un göreve gelmesinin ardından Türkiye’ye gerçekleştireceği bu ilk resmi ziyaret sırasında yapılacak görüşmelerde, Türkiye ve Almanya arasındaki ikili ilişkiler tüm veçheleriyle gözden geçirilecek; işbirliğinin daha da geliştirilmesine yönelik olarak atılabilecek adımlar ele alınacaktır. Temaslarda ikili ilişkilerin yanısıra, başta Ukrayna ve Türkiye-AB ilişkileri olmak üzere diğer güncel bölgesel ve uluslararası meseleler hakkında fikir teatisinde bulunulması da öngörülmektedir” denildi.

Olaf Scholz'un (SPD) başbakanlığında üç ay önce kurulan üçlü koalisyon hükümeti, Angela Merkel (CDU) döneminden farklı olarak, Türkiye'ye dönük daha 'eleştirel' bir tutum takınması ile biliniyor.

Yüzde 5 barajının delinmesini engelleyen karar Yüzde 5 barajının delinmesini engelleyen karar

SPD, Hür Demokratlar (FDP) ve Yeşiller'den oluşan hükümetin koalisyon sözleşmesinde, Türkiye'deki anti-demokratik gelişmelerden duyulan 'endişe' dile getirilmiş, dış politikada yaşanan gerilimlere rağmen, Türkiye'nin "AB'nin önemli bir komşusu ve önemli bir NATO partneri” olduğu ifade edilmişti.