AKP'li Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın günler öncesinden “müjde” olarak nitelendirdiği ve dün Kuzey Kıbrıs parlamentosunda açıkladığı Külliye projesi, KKTC Eski Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı tarafından eleştirildi.

AKP'li Cumhurbaşkanı Erdoğan, dün Kuzey Kıbrıs parlamentosunda yaptığı konuşmada 'müjde' adını verdiği projeyi açıklayarak, "KKTC'nin cumhurbaşkanlığının ne doğru dürüst cumhurbaşkanlığı binası var ne de parlamento binası var. Biz bunu KKTC'ye yakıştırmıyoruz. Şimdi Cumhurbaşkanlığı'nın Külliyesi ile ilgili proje çalışmaları bitti ve inşaasına yakında başlıyoruz" demişti. Erdoğan ayrıca 500 dönümlük araziye 'millet bahçesi' de yapılacağını söylemişti.

 KKTC Eski Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, Facebook hesabından paylaştığı açıklamasında, “Kuşkusuz ihtiyaca göre, yeri geldikçe yeni binalar yapılabilir; ama toplumlar bunu önceliklerini gözeterek, yasa ve kurallarına uygun biçimde yaparlar. Bir başkasının kararı ve lütfu olarak gerçekleştirmezler” dedi.

Barış Terkoğlu yazdı: Mafya hesaplaşmalarının başkenti Barış Terkoğlu yazdı: Mafya hesaplaşmalarının başkenti

Akıncı’nın paylaşımı şu şekilde:

“KKTC Cumhurbaşkanlığı ofisi olarak kullanılan binanın yapım tarihi 1939’dur. Dr. Fazıl Küçük’ten başlayarak işlevini günümüze kadar taşıyan bu tarihi binanın hemen yanına 1989 yılında yeni bir bina daha yapıldı. Diğerinden tam 50 yıl daha genç olan bu binayı, bilimsel raporlar ışığında çürüğe çıkıp tehlikeli duruma geldiğinden, 2018 yılında yıktırmak zorunda kaldık. “Gecekondu” yakıştırması yapılan mütevazi tarihi yapı ise ayakta durmaya devam ediyor. Kuşkusuz ihtiyaca göre, yeri geldikçe yeni binalar yapılabilir; ama toplumlar bunu önceliklerini gözeterek, yasa ve kurallarına uygun biçimde yaparlar. Bir başkasının kararı ve lütfu olarak gerçekleştirmezler. Devletlerin itibarına gelince, binalarının ihtişamı ile ölçülmez. Demokrasisi, özgürlüklere, insan haklarına, hukuka, adalete saygısı, yurttaşlarının refah düzeyi ile ölçülür.”