ABD’nin Trump dönemindeki beyaz saray üst düzey görevlileri, Alman-Fransız ortak kanalı ARTE’ye konuştu.

ABD'nin Trump dönemindeki beyaz saray üst düzey görevlileri, Alman-Fransız ortak kanalı ARTE’ye konuştu.

Güvenlik Ulusal Konseyi üyesi Fiona Hill: „Erdoğan olmasa Suriye’ye giremezdik. Trump Erdoğan’la görüşürken ona, özel telefonunu verdiğini belirterek bir numara verdi. Özel telefon yoktu. Bu Beyaz Saray’ın santral numarasıydı. Erdoğan her aradığında santraldekiler paniğe kapılıyordu.“

Trump’ın güvenlik danışmanı John Bolton: Bir keresinde Erdoğan, Suriye’den neden halen ABD askerklerinin çekilmediğini belirtip Trump’ı arayıp‚ generaller ve dışişleri bakanı üzerinde kontrolünü kaybettin‘ dedi. Trump da‚ haklısın‘ dedi. Öylece donup kaldım.“

Trump’ın Erdoğan’a oyunu… „Özel telefonum“ diye, Beyaz Saray’ın Santralını verdi

ABD Suriye Özel Temsilcisi James Jeffrey: Trump Suriye’de operasyonunu tam anlamamıştı. Neden askerleri çekmek ya da çekmemek gerektiğini bilmiyordu. Erdoğan PKK'yi bölgeden atmak için ABD askerlerinin çekilmesini istiyordu.

Avrupa Postası - Özel Haber

ABD’nin bir dönem önceki başkanı Donald Trump'ın başkanlık dönemi, Alman-Fransız ortak televizyon kanalı ARTE’de üç bölüm halinde belgesel oldu.

Bunun ikinci bölümününde AKP'li Cumhurbaşkanı Erdoğan – Başkan Trump görüşmeleri ve Suriye konusu vardı. Başkan Trump’ın, önce Suriye operasyonunu tam anlamadığı ve güçlerin niye orada bulunduğunu kavrayamadığı belirtilirken, Rusya, İran ve Esad’ın işbirliğinin bulunduğu bölgede ancak Türkiye ve Erdoğan’ın desteğiyle etkin olunabildiği vurgulandı.

GÜVENLİK KONSEYİ ÜYESİ: ÖZEL TELEFON YOKTU

İşte o gerçek: Albashır'ı YPG'nin ajan diye tutukladığı ortaya çıktı İşte o gerçek: Albashır'ı YPG'nin ajan diye tutukladığı ortaya çıktı

(İŞTE O BELGESELİN VİDEOSU; 38. Dakikadan itibaren… https://www.youtube.com/watch?v=Hy4UT6B05gE )

Belgeselde Erdoğan’ın, „Suriye toprakları tüm terör unsurlarından arındırılana kadar bu ülkedeki tüm faaliyetlerimizi artırarak devam ettireceğiz“ sözlerine yer verilirken, televizyona konuşan Beyaz Saray Ulusal Güvenlik Konseyi üyesi Fiona Hill, 2018 yılında yaşanan bir Trump – Erdoğan görüşmesini ve ardından gelişen olayları şöyle anlatıyor:

„Bir görüşmede Trump, Erdoğan’a ‚beni her zaman arayacağın özel numaramı veriyorum‘ dedi. Ama özel numara filan yoktu. Beyaz Saray’ın santralinin numarasını verdi. Erdoğan da, sık sık aramaya başladı. Santralda büyük panik oluyordu. Bir yandan Başkan Trump’a ulaşma, diğer yandan tercüman bulma paniği yaşanıyordu“ dedi.

TRUMP, SURİYE OLAYINI KAVRAYAMADI

Hill, Erdoğan’ın amacının Trump’ın dikkatini tekrar Suriye’ye çekmek olduğunu belirtirken, Başkan Trump’ın önce olayları tam kavrayamadığını, niye güçlerini çekmesi gerektiğini anlayamadığını vurguladı.

Suriye’nin ABD özel temsilcisi James Jeffrey de, burada Erdoğan’ın amacının, ABD’yi ve PKK'yi bölgeden uzaklaştırmak olduğunu, ancak ABD’nin IŞİD‘e karşı müttefik gördükleri bu kişileri yanlız bırakmayacağını belirtti. 

PANİKLE ARADI, „KONTROLÜ KAYBETTİN“ DEDİ

2018 noelinden 10 gün önce yine Erdoğan’ın Trump’ı aradığını ve büyük bir panik halinde ve bağırırak konuşarak, ABD birliklerinin çekilmesini anlatmaya çalıştığı belirttiğini vurgulayan Beyaz Saray Güvenlik Danışmanı John Bolton, „Erdoğan Trump’a, ‚generallerin ve dışişleri bakanın üzerindeki kontrolü kaybettin‘ dedi. Çok şaşırdım. Trump da ona haklı olduğunu söyledi“ diye konuştu. Trump’ın bir süre sonra ABD askerlerini çektiği ancak bölgede petrol  ve IŞİD’e karşı kendileriyle birlikte olan oradaki Kürtleri korumak için bir bölümü bıraktığı anlatıldı.