Belçika’da İngilizce yayın yapan Brussels Times’a göre, olay pazar günü ‘Siyahi Hayatlar Değerlidir’ protestosu esnasında gerçekleşti.

Fotoğraflar, bir polisin bir gencin boynuna diz çöktüğünü, diğer bir polisin ise gencin sırtına yüklenerek ellerini tuttuğunu gösterdi. Tanıklar ise gencin alıkonulmaya karşı koymadığını, polisin aynı George Floyd’un ölümüne yol açan pozisyonu genç çocuğa uyguladığını ifade etti.

Fotoğrafı çeken Igor Pliner da polisin gencin boynu üzerinde yaklaşık 5 dakika boyunca diz çöktüğünü, gencin acıdan bağırdığını aktardı.

Polisin davranışının sorulması üzerine ise Brüksel polisi sözcüsü, “Duruma göre farklı tekniklere başvurulabilinir. Neyin kabul edilebilir davranış olduğunu belirlemek için çok fazla husus göz önünde bulundurulmalı” açıklamasında bulundu.

Floyd’un polis şiddeti sonucu ölmesinin ardından birçok Avrupa ülkesinde olduğu gibi Belçika’da da gösteriler düzenlenmişti. Başkent Brüksel’de 10 binden fazla kişinin katıldığı ve olaysız geçen gösterinin dağılmasının ardından, kentin bazı bölgelerinde toplanan protestocular ile polis arasında gerginlik yaşanmıştı.

The Economist: Erdoğan, yargıya boyun eğdirdi The Economist: Erdoğan, yargıya boyun eğdirdi

https://www.brusselstimes.com/belgium/116316/shock-at-brussels-cop-seen-kneeling-on-teenagers-neck-after-blm-protest/