Viyana'da Vakıfbank’a Varlık Fonu ve Türkiye sorusu Viyana'da Vakıfbank’a Varlık Fonu ve Türkiye sorusu

Kararnameye göre, Dışişleri Bakanlığı Protokol Genel Müdürü olarak görev yapan Ahmet Başar Şen, 2016'dan bu yana Berlin'de görev yapan Ali Kemal Aydın'ın yerine atandı.

Daha önce Özbekistan'da görev yapan Büyükelçi Şen'in ikinci yurt dışı büyükelçilik görevi Avrupa'nın en önde gelen ülkelerinden biri olan Almanya olacak.

Kararname, Türkiye'nin Paris Büyükelçiliği'ne de yeni atama yapıldığını gösteriyor. Türkiye'nin Tunus Büyükelçisi Ali Onaner, İsmail Hakkı Musa'nın yerine Paris'e atandı.

2012-2017 yılları arasında da Türkiye'nin Paris Büyükelçiliği'nde görev yapmış olan Onaner'in Fransa ile yaşanan ikili sorunların aşılması ve daha iyi bir iletişim kurulması açısından önemli rol oynayabileceği kaydediliyor.

Onaner, yüksek lisans yaptığı, birçok Fransız cumhurbaşkanı ve bakan mezun eden Fransa Ulusal Yönetim Okulu'ndan Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron'un da okul arkadaşı.

Berlin ve Paris'e yapılan atamaların Türkiye'nin hem bu iki ülkeyle ikili boyutta hem de genel olarak AB ile en sorunlu dönemine rastlaması dikkat çekiyor.

AB'nin 10-11 Aralık günlerinde Türkiye'ye yaptırım uygulaması durumunda Ankara'nın sadece AB ile değil Berlin ve Paris ile ilişkilerine de yansıması riski bulunuyor.