TÜRKIYE:
Hakan Şükür'ün AKP'den istifası ne anlama geliyor?
İstifasıyla ilgili yazılı açıklama yapan Şükür, " AK Parti’den üzülerek istifa ettiğimi, milletin vekili sıfatıyla siyasi hayatıma bağımsız olarak devam edeceğimi bildiriyorum." dedi.

Türkiye medyasına göre, Şükür'ün yazılı açıklamasının bazı bölümleri şöyle:

"Türkiye’de eğitimin halledilmesi gereken onlarca problemi varken, sanki sorunun tek kaynağı dersanelermiş gibi göstermek hakperest bir yaklaşım değildir. Bu yaklaşım tarzı partinin 11 yıldır temsil ettiği çizgiyle örtüşmemektedir. Daha önce, gösterilen tepkilerden ötürü bazı kararlarından dönme erdemi gösteren Sayın Başbakan’ın bu konudaki bütün ısrarlı anlatımlara, sitemlere ve taleplere kulaklarını tıkamasını anlayabilmiş değilim."


"Dersaneler konusunun samimi insanların taleplerine kulak verilerek olumlu bir noktaya geleceği ümidini bugüne kadar besledim. Bunu beklerken dersanelerin benim de bulunduğum bir ortamda KCK yapılanmasına benzetilmesi ve özür dilenmek bir yana bu açıklamalara Sayın Başbakan ve parti yönetimi tarafından bir tepki verilmemesi vicdanımı derinden yaralamıştır. Bu tartışmanın daha sonra başka alanlara çekilmesi de hiç hoş olmamıştır."


"Ben yirmi seneden fazla bir süredir hizmet hareketini ve Muhterem Hocaefendi’yi tanıyor ve seviyorum. Referandum başta olmak üzere milletin hayrına gördükleri bütün meselelerde hükümeti var güçleriyle destekleyen, kapı kapı dolaşıp insanları ikna eden, yurt dışından binlerce insanı fedakârca oy kullanmaları için taşıyan, AK Parti kapanmasın diye dualar eden bu samimi insanların şimdi düşman muamelesine tabi tutulması en hafif tabirle vefasızlıktan başka bir şey değildir.


"Dersaneleri kapatılan, mensupları devlet dairelerinden tasfiye edilen, parti yöneticilerimiz tarafından ahlaksızlık olarak nitelenen fişlemelere ve baskılara maruz kalanlar bu milletin evlatlarıdır. Buna rağmen bu insanların sanki karanlık işler içinde olduklarını ima eden yayınlar, bu yönde atılan iftiralar, ithamlar maalesef bir aymazlık örneği olarak tarihe geçecektir. Hele yeni yeni tedavüle sokulmaya çalışılan 'örgüt' kelimesinin bu gönüllüler hareketi için kullanılmaya çalışılması amacın sadece dersaneleri kapatmak olmadığı düşüncesini de akıllara getirmektedir."


"Bu millete ve insanlığa hizmet etmekten başka amacı olmayan bu hareketin milyonlarca gönüllüsünden biri olarak hizmete ve Muhterem Hocaefendi’ye karşı takınılan hasmane tavırları, atılan mesnetsiz iftiraları, yapılan bütün hakaretleri ben üzerime alıyorum."İstifa, Adalet ve Kalkınma Partisi ile Gülen cemaati arasından kamuoyu önünde yaşanan gerilimin en dikkat çekici halkasını oluşturdu.


Şükür, Gülen'
e yönelik ''hasmane'' olarak nitelediği tavırları, mesnetsiz itirafları, hakaretleri üzerine alındığını söyledi.


İstifa haberi tahmin edilebileceği gibi Twitter ve Facebook gibi sosyal medya platformlarında bir anda gündemin başına yerleşti.


Hakan Şükür'ün istifasının ardından siyasilerden ilk yorumlar gelmeye başladı.
İstifa haberi Fethullah Gülen'in "fgulen.com" adlı internet sitesinde de yayınlandı.

Hakan Şükür'ün yazılı açıklaması "Hakan Şükür: Rahatı görünce değişen Hocaefendi değil" başlığıyla verildi. Haberde Hakan Şükür'ün ifadelerine ek olarak bir yorum yapılmadı.


ERDOĞAN: TALİMAT GELMİŞTİR


Konuyla ilgili en çok merak edilen Başbakan Erdoğan'ın yorumuydu. Başbakan'ın, AKP Aday Belirleme İstişare toplantısında Şükür'ün istifasını değerlendirdiği, ''Talimat gelmiştir istifa etmiştir, kendi alacağı bir karar değil'' dediği öne sürüldü.


METİNER: BARİ SUSMAYI TERCİH ETSİNAKP'li Mehmet Metiner; "İstifasına bahane aramasın. Mertçe ve dürüstçe davransın. Minareyi çalan kılıfını hazırlar. Başbakanın kendisine gösterdiği olağanüstü değeri hiçe sayıyor. Başbakanın kimseye göstermediği bu değerin hatırına bari susmayı tercih etsin. Başbakanın olduğu hiçbir toplantıda KCK ile cemaati eşdeğer tutmamıştır, kıyaslanmamıştır bile. Bu tür açıklamalar hükümetle cemaatin arasını açmaya çalışan fitne gruplarının değirmenine su taşımaktan başka bir şeye yaramaz." derken, CHP'li Muharrem İnce "parti yerine televizyon yorumculuğundan istifa etseydi" dedi.


İDRİS BAL: TWBRİK EDİYORUMGeçtiğimiz günlerde AKP'den istifa eden Kütahya Milletvekili İdris Bal da twitter hesabından yaptığı açıklamada, "Hakan Şükür kardeşimin açıklamasını ve istifasını tebrik ediyorum" dedi.

AKP Genel Başkan Yardımcısı Hüseyin Çelik ise; "Hakan Şükür, geri dönülmez bir yola girmişse kendisi için de çok kolay olmamıştır" dedi.

HÜSEYİN ÇELİK: "DOĞRU OLMAMASINI TEMENNİ EDERİM"


Hüseyin Çelik şu açıklamayı yaptı;


"Kendisini aradım, telefonu kapalıydı, kendisinden teyid etmiş değilim. Bunun doğru olmamasını temenni ederim. Kendisi Başbakanın ve benim takdir ettiğimiz bir insandır. Böyle bir karar verip ayrılsa bile düşüncelerim değişmeyecektir. Böyle bir şeyin doğru olmamasını temenni ederim. Gerekçeleri okudum. Gerçekten böyle bir karar verdiyse, buna saygı duyarız. Bizim için her milletvekili arkadaşımız önemlidir. Önemli bir spor insanıydı. Toplumda bir saygınlığa sahip. Gerçekse üzüldüğümü söylerim. Bununla ilgili uzunca açıklama yapmayacağım.


Parti içindeki çalışmalardan rahatsız olan milletvekilleri olabilir. Hassasiyetlerimiz farklı olabilir. Bazı konulardaki yaklaşımlarımız farklı olabilir. Ancak her düşünce ayrılıklarından birileri partiden istifa ederse, partilerin işleyişi kolay olmayabilir. Ancak böyle bir karar aldıysa kendisine saygı duyarım."


EGEMEN BAĞIŞ: ENTERESAN GELDİ


Avrupa Birliği Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış, AK Parti milletvekili Hakan Şükür'ün partisinden istifasıyla ilgili olarak, "Hakan ile bir konuşmak isterdim. Bilmiyorum ama entrasan geldi ama İdris Bal ile Hakan Şükür'ü aynı kefeye koymak doğru olmaz" dedi.


TWİTTER ÇALKALANDI

İstifa sonrası Twitter'da konu Türkiye gündemine oturdu. Gelen bazı yorumlar şöyle:

 “@Kadirkaymakci:

Hoca, Hakan Şükür'ü oyundan aldı”

kutlu esendemir ‏@kutLuesendemir

hakan şükür. chp istanbuL iL başkanı oLsa, sarıgüL'Le daha uyumLu ve etkiLi çaLışabiLir. bakınız: uefa kupası.

hanım büşra erdal ‏@busra_erdal

hakan şükür'ün açıklaması sadece bi milletvekili kaybını değil,ak parti açısından samimi edilen duaların da kaybı ihtimalini akla getiriyor

Erdem Güler ‏@errdemglr

Hakan Şükür bugüne kadar mecliste hiç konuşmayınca Hürriyet mecburen yemin töreninden video koymak zorunda kalmış:)

Emre Uslu ‏@EmreUslu

Hatırlayın Başbakan bir süre önce Hakan Şükür'e küfürler eden akrabası Göksel Gümüşdağ'dan yana tavır koymuş, Şükür'e destek vermemişti.

asli aydintasbas ‏@asliaydintasbas

Hakan Şükür'ün LigTv'deki programı devam ediyor mu? Şimdi hükümet de herhalde onu kaldırır... Bu arada, HakanŞükür Meclis'te ne yapardı?

Tugce Tatari ‏@ttatari

Nazlı Ilıcak 'cesur bir hamle' dedi Hakan Şükür'ün istifası için. Bir başka açıdan bakıldığında haklı olabilir.

Abdülhamit Bilici ‏@ahamitbilici

Derin devleti bile kıskandıracak seviyesizlikte bir linç kampanyasına Hakan Şükür'ün isyanı!

Yener Güneş ‏@yenergunes

BU DA MI GOL DEĞİL AKP'li HAKAN ŞÜKÜR partisinden istifa etti İstifa mektubunu sizce kim yazdı

Rasih Yılmaz ‏@rasihyilmaz

Hakan Şükür: "Fişlemelere ve baskılara maruz kalanlar bu milletin evlatlarıdır!"

Ayşe Hür ‏@HurAyse

AKP'nin manevi duvarını Hakan Şükür gibi kerameti kendinden menkul vekiller oluşturuyorsa, o duvar zaten keenlemyekundur.

Faruk Mercan ‏@farukmercan

Hakan Şükür'ün AK Parti'den istifası; son zamanların en önemli siyasi olaylarından biri. İstifa mektubu; siyaset zemininde epey konuşulacak.

mehmet kamış ‏@mhmtkamis

Hakan Şükür sadece futbolun değil gönüllerinde kralı

sebnem avanos ‏@sebnemavanos

Ankara kulislerinde, bu gece @hakansukur ün @kilicdarogluk ile gorusecegi soyleniyor.

mehtap yılmaz ‏@mehtapyilmazz

İdris Bal da, Hakan Şükür de AK Parti'den oldukları için seçildiler.Kimse kendi kendine gelin güveği olmasın!Bağımsız olsalar kim takardı?

elif ılgaz ‏@elifilgaz

Hakan Şükür'ün istifasının arkası gelecek gibi görünüyor. Bakalım sırada kimler var..

deniz atam ® ‏@denizatam

Şimdi, Hakan Şükür'ün spor yorumculuğunu engelleyecek özel bir yasa tasarısı bekliyorum... Keser biletini Usta.

ahmet şık ‏@sahmetsahmet

TBMM'de sadece 3 kanun teklifi 2 de araştırma önergesine imza atan Hakan Şükür, siyasetin oyuncusu olmayı dershane istifasıyla gösterdi.

Koray Çalışkan ‏@koraycaliskan

AK Parti icin @hakansukur istifasi bir depremdir. Fisleme skandali son noktaydi. Demek zurnanin zirt dedigi bir yer varmis.

Bulent Kenes ‏@bkenes

RT “@csagir: H. Şükür istifa açıklamasında VEFA dersi vermiş. gönlüne sağlık. @hakansukur

NuhGönültaş ‏@nuhgonultas

Hakan Şükür golcülüğünden hiç bir şey kaybetmemiş. İstifası bugüne kadar attığı gollerin en güzelidir. Kralsın Hakan Şükür...

zeynep altıok akatlı ‏@zeynabelle

Hakan Şükür meclise girdiğinden beri ilk kez bir icraatta bulunmuş. O da istifa etmek!

Hüseyin Ersöz ‏@ersozhuseyin

“@zaytungtweet: Hakan Şükür'ün istifa etmesiyle vekillik yaptığı ortaya çıktı..”

adem yavuz arslan ‏@ademyavuza

Bakıyorum da Hakan Şükür için yıpratma/itibarsızlaşma kampanyası başlamış. Bir Fenerli olarak benim için bile Hakan bir kraldır. O kadar.

Barbaros Altuğ ‏@barbarosaltug

Hakan Şükür mecliste eşek şakalarından mı sorumluydu? Napıyordu ki bağımsız devam edecekmiş?

Cigdem Toker ‏@cigdemtoker

Istifa eden Hakan Şükür, bugüne kadarki en politik açıklamasını yapmış. 'Büyüklerim bilir' ile kıyaslandığında, 'manifesto'.

feyzi işbaşaran ‏@feyzi_isbasaran

[email protected]hakansukur böyle bir açıklamayı kaleme alacak kapasitede değil. Cemaatın hazırladığı anlaşılıyor

Barış Yarkadaş ‏@barisyarkadas

Cemaatten bir günde iki gol.. Önce BDP'liler, sonra Hakan Şükür...

İkrar Sarısülük ‏@ikrar69

Hakan Şükür Jübile yapmadan cemaatin ortasıyla son golünü AKP'ye attı.

.


Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner67

banner68

banner71

banner62

banner3

banner57

banner11

banner56

banner51

banner14

banner58

banner61

banner27

banner12

"İngiliz derin devletinin bir oyunu"...
Kamuoyunda "Adnan Hoca" olarak bilinen ve geçen hafta gözaltına alınan Adnan Oktar çıkarıldığı...

Haberi Oku