TÜRKIYE:
Dhmi 2012'de 425 Milyon Tl Yatırım Yapacak

Enver ALAS/İSTANBUL, DEVLET Hava Meydanları İşletmesi (DHMİ) Genel Müdürü Orhan Birdal, 2012 yılında öz kaynaklarıyla 425 milyon liralık yatırım yapacaklarını belirterek, "Ağrı Havaalanı Terminal binasıyla Adıyaman Havaalanı Terminal binasını, bu yıl içinde açmayı planlıyoruz. Ayrıca Kastamonu Havaalanı ve Iğdır Havaalanı açılarak hava trafiğine hizmet verecek hale gelecektir" dedi.

DHMİ’nin Florya’daki Sosyal Tesisleri’nde gazetecilerle bir araya gelen Genel Müdür Orhan Birdal, 2011 yılında yapılan çalışmalar ve 2012 yılındaki hedefler hakkında bilgi verdi. Konuşmasına 2011 yılını değerlendirerek başlayan Birdal, Türkiye genelinde 2011 yılı yolcu sayısının yüzde 14,4 artışla 118 milyon 425 bine yükseldiğini söyledi. Genel Müdür Birdal 2011 yılıyla ilgili olarak şu değerlendirmelerde bulundu; “Atatürk Havalimanı, hizmet verdiği yolcu sayısı itibariyle Türkiye genelinde birinciliği bu senede muhafaza etti. Uçak trafiği olarak da yine 2011 yılında toplam 1 milyon 331 bin 835 uçağa DHMİ olarak hizmet verdik. Toplam inen kalkan uçak trafiğinde birinci Atatürk Havalimanı, ikinci Antalya Havalimanı, üçüncü İstanbul Sabiha Gökçen Havalimanı oldu. 2011 yılı içerisinde kuruluş olarak pek çok yeni inşaat yaptık. Bunlar terminal binası, ‘PAT’ sahaları dediğimiz pist, apron, taksi yolları yeni yapılanlar veya eskilerinin genişletilmesi şeklinde projelerimiz vardı. Bu projelerin toplam maliyeti 410 milyon TL oldu. Yani DHMİ olarak 2011 yılında 410 milyon TL yatırım yaparak havaalanlarının alt ve üst yapısını güçlendirmiş olduk. 2011 yılı sonu itibariyle DHMİ’nin karının 820 milyon TL olacağını tahmin ediyoruz. Ayrıca yine 2011 yılı içerisinde ekonomiye doğrudan katkı olarak kurumlar vergisi, bütçe katılım payı gibi yapmış olduğumuz ödemelerin tutarı 841 milyon civarında oldu.”


ÖDENEĞİ KULLANMA PERFORMANSIMIZ YÜZDE 99

2012 yılı hedefleri arasında ihtiyaç duyulan havaalanlarında yolcu terminalleri, mevcut pist apron ve taksi yollarının kapasitelerinin artırılması ve standartlarının yükseltilmesi olduğunu belirten Orhan Birdal, hazine tarafından kendilerine ayrılan ödeneğin 425 milyon TL olduğunu söyledi. Birdal, 2012 yılında yapılacak yatırımlar hakkında şunları söyledi:

“Milas Bodrum Havalimanı Dış Hatlar Terminali inşaatı devam ediyor. 2012 yılı içerisinde açılacak. Yine Kars Havaalanı, İç ve Dış Hatlar Terminal binası 2012 yılında açılacak. Ağrı Havaalanı terminal binasını 2012 yılı sonuna kadar açmayı planlıyoruz. Adıyaman Havaalanı Terminal binası ve Kastamonu Havaalanı’nı da açarak hizmete vereceğiz. İlk etapta Iğdır Havaalanı açılarak hava trafiğine hizmet verecek hale gelecektir." Birdal, 2011 yılında DHMİ’ye ayrılan ödenek çerçevesinde ödeneği kullanma performanslarının da yüzde 99 olduğunun altını çizdi.

Birdal DHMİ olarak, uçakların beklemesinin bir maliyet olduğunu ve yaptıkları çalışmalarla hem karada hem havada en az bekleme veya hiç beklemeden seferlerin gerçekleştirilmesine imkan sağlamak istediklerini belirtti. Özellikle İstanbul Atatürk Havalimanı için yapılan yatırımların bu nitelikte olduğunu belirten Birdal, “İstanbul için yapılan yatırımlar görünen veya görünmeyen yatırımlar olarak bu amaç uğruna yapılıyor. Pistlerde, apronda genişleme, hızlı çıkış taksi yolları, yeni taksi yolları yapılıyor. Pistlerin konfigürasyonları, yaklaşma aydınlatma sistemleri değiştiriliyor, kategori yükseltme imkanı doğuyor ve bunlar yapılıyor" dedi.


ATATÜRK HAVALİMANI’NDA BİR METREKAREYİ DEĞERLENDİRECEĞİZ

Birdal, Atatürk Havalimanı’nın şehrin ortasında kaldığı için istenilen ölçüde ve boyutta talepleri karşılayacak bir büyümeye imkan vermediğini ifade etti. Birdal, Atatürk Havalimanı’nın fiziki ve kapasite olarak büyümesiyle ilgili de şu bilgileri verdi:

“Askeri alanın alınması ve burada sivil tesislerin yapılması için uzunca bir süre görüşmeler yapılıyor. Artık bunda sona doğru gelindi. Alınacak askeri kısıma apron yapılacak. Dolayısıyla orayı aldığımızda apron kapasitemizin rahatlamasını amaçlıyoruz. Ancak pistlerde özellikle 05-23 pistinde yapmış olduğumuz hızlı çıkış taksi yolları trafiği arttırdı. Atatürk Havalimanı’nda bir önceki yıla nazaran 2011 yılında yüzde 25 kapasite artışı sağladık. Saatlik 40 olan uçuş trafiği kapasitesini 50’ye çıkardık. 2012 yılı içerisinde bu kapasite biraz da artırılmış olacak. Ancak tabiî ki Atatürk Havalimanı’nın fiziki anlamda büyüme imkanının kısıtlı olmasından dolayı buradan artık çok daha büyük kapasiteleri kaldıracak bir genişleme beklemek mümkün görünmüyor. Eğer Atatürk Havalimanı’nda bir metrekareyi değerlendirme imkanı varsa sonuna kadar bu imkanı kullanacağız."


3. HAVALİMANI 100 MİLYON YOLCU KAPASİTELİ

Birdal, “İstanbul’da yapılması planlanan üçüncü havalimanı projesiyle ilgili çalışmaların hangi noktadadır" şeklindeki bir soruya, “Sayın Başbakanımızın Marmaray’ın ilk rayının kaynak atılma töreninde açıkladığı gibi ilk başlangıçta 100 milyon kapasiteli bir havalimanı olacak. Dolasıyla büyüklük olarak bizim planladığımız 100 milyonla başlayıp daha da yukarıya çıkacak şekilde büyümeye imkan sağlayacak şekilde yeni havalimanının bir yapı içerisinde oturtmak. Şu anda ön hazırlık çalışmaları yapılıyor. Ama bizde bu çalışmayı yapanlarda belli bir noktaya geldik. Fakat bunun kamuoyuyla paylaşılması daha sonra yapılabilir" şeklinde yanıt verdi


VAN FERİT MELEN HAVAALANI YENİ TERMİNAL BİNASINA KAVUŞUYOR

Öte yandan Van’da meydana gelen depremden sonra hasar gören Van Ferit Melen Havaalanı’nda da çalışmaların devam ettiğini belirten Orhan Birdal, yeni terminal binası ve kule binasının 2012’de tamamlanacağını söyledi. Birdal, “Van’da yaşanan deprem sırasında havaalanımız terminal binasının inşaatı devam ediyordu. Mevcut terminal binasına 11,5 aks ilave ederek terminal binasını büyütmeyi amaçlamıştık. Büyütme yaptığımız bu 11,5 akslık inşaat tam da deprem sırasında artık sonlarına gelmişti. Hemen depremden sonra burayı süratle tamamlayarak hizmet verir hale geldik. Biz bunun onarımla deprem güçlendirmesi ile ilgili değil yeniden yapılması konusunda karar aldık. O mevcut olan eski terminali tamamen yıkarak onun yerine ondan daha büyük terminal yapacağız. Eski kısmın üzerinde de kule vardı. O kule de hasar görmüştü. O kulenin yerine teknik bina ve kule olarak ayrı bir bina olarak planladık. Her ikisini de 2012 yılında yapacağız” diyerek konuşmasını tamamladı.

Toplantının sonunda meslekte 30. yılını geride bırakan Orhan Birdal için hazırlanan DHMİ logolu bir pasta kesildi.


EA (ÖA) (FOTOĞRAF)

Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner67

banner68

banner71

banner62

banner3

banner73

banner57

banner11

banner56

banner51

banner14

banner58

banner61

banner27

banner59

'Kaybedersek ormana gömdüklerimizi çıkararak...
Akit TV ekranlarında yayınlanan 'Bilgi Savaşları' isimli programa katılan Prof. Dr. Ahmet Maranki,...

Haberi Oku