TÜRKIYE:
Dha Adana Bürosu Bölge Haberleri
ÇUKUROVA Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Alper Akınoğlu, haziran ayında yapılması planlanan rektörlük seçimlerine, prosedür gereği aday olamayacağını belirterek, "Siyasete sıcak bakıyorum. Ama zaman ne gösterir bilemeyiz" dedi

Akınoğlu, , "Haziran ayında rektörlük seçimleri olacak. 6 Ağustos itibariyle de rektörlük görevim sona eriyor. Görev sürem bitince, öncelikle hastanede genel cerrah olarak görevime devam edeceğim. Ancak önümüzdeki süreç ne gösterir onu bilemem" diye konuştu.

Akınoğlu, bazı çevrelerin, 'siyasete atılacağı' yönündeki iddialarını da cevaplayarak, şöyle devam etti:

"Bu kadar yıllık birikimim var. Siyasete sıcak bakıyorum. Siyasi yada siyaset dışı gelen teklifleri değerlendiririm. Ama zaman ne gösterir bilemeyiz. Ben kimseye karşı, ya da kimsenin yanında olmak için değil, ülkeme hizmet etmek için göreve talip olurum. Bu konuda hiçbir zaman hırs yapmam. "Çilem ANITKAN/ADANA,

ÇA(CK)(19.01.2012, FOTOĞRAF)

/////////////////Adana'nın markalaşma çalışmasına taş bebek desteğiADANA Olgunlaşma Enstütisi Müdürü İkbal Kalın, markalaşma çalışmalarına destek vermek için, kente has meslek gruplarının taş bebeklerini yaptıklarını söyledi.

Adana'nın markalaşabilmesi için, bazı ürünlerin ön plana çıkması gerektiğini belirten Kalın, bunun için Olgunlaşma Enstütisi'nin özel çalışmalar yaptığını belirtti. Kente özgü şalgamcı, kebapçı ve bicibici satıcısının taş bebeklerini yaptıklarını belirten Kalın, "Adana'nın markalaşabilmesi için, kente özgü mesleklerinden, marka ürünlerinin olması lazım. Biz de bunu yapmak için uğraşıyoruz. Bizim çalışmamızda, Adana'yı markalaştıracak, kebapçı, şalgamcı, bicibici satıcısı var. Bunları taş bebek şeklinde karikatürize ederek, düzenliyoruz. İnanılmaz bir şekilde talep görüyor. Yurt içi ve yurt dışından da siparişler alıyoruz" dedi.

Bebeklerin doğadan toplanan taşlardan yapıldığını belirten Kalın şöyle devam etti:

"Adanalılar, bir yere gideceği zaman, Adana'yla ilgili bir şey götürmek istiyorsa, mutlaka bize uğruyorlar. Çünkü Adana Olgunlaşma Enstitüsü kente ve bölgeye özgü çalışmalar yapıyor. Böyle olunca, Adanalılar da bizi destekliyorlar. Bizler de elimizden geldiğince, Adana'nın tanıtımına destek vermeye çalışıyoruz."Murat KİBRİTOĞLU/ADANA,

MK(CK)(19.01.2012/FOTOĞRAF)

////////////Şehit Kamil Kültür Merkezi'ne övgüÇEVRE ve Kültür Değerlerini Koruma ve Tanıtma Vakfı (ÇEKÜL) Başkanı Prof. Dr. Metin Sözen, Şehitkamil Kültür Merkezi'nin, Gaziantep için büyük bir kazanç olduğunu söyledi.

Bir dizi açılış için Gaziantep'te bulunan Prof. Dr. Sözen, Şehitkamil Belediyesi tarafından yaptırılan Şehitkamil Kültür Merkezi'ni gezerek, Başkan Rıdvan Fadıloğlu'ndan bilgi aldı. Gaziantep'in yalnız baklava, fıstığı ve sanayisiyle anılan bir kent olmaktan çıkıp, turizm ve kültürel faaliyetlerle adından söz ettirmeye başladığını kaydeden Prof. Dr. Sözen, "Böylesi güzel bir şehirde Gaziantep'in mimari yapısını anlatan ve en ince detaylara kadar düşünülmüş ve yapılmış olan Şehitkamil Kültür ve Kongre Merkezinde emeği geçenleri tebrik ediyorum" dedi.

Şehitkamil Belediye Başkanı Rıdvan Fadıloğlu da, Gaziantep'i bir kongre ve 365 günü kültürel faaliyetlerle geçen şehir haline getirme hedefi yolunda, uluslararası toplantı, konferans, panel, kongre, sergi ve benzeri etkinlikler için, çağdaş bir merkezi hizmete sunmanın gururunu yaşadıklarını belirtti.

Ahmet KAYA/GAZİANTEP

(AK/CK) (19.01.2012) (FOTOĞRAF)

/////////////////Engelleri aşmasını bildiNİĞDE'de köşe başlarında ayakkabı boyacılığı yaparak geçinen İrfan Yıldırım, kış aylarında ise motosikletiyle yumurta taşıyarak, geçimini sağlıyor.

Eşinin de kendisi gibi engelli olduğunu belirten 2 çocuk babası Yıldırım, kış mevsiminin olumsuz şartlarında, işinin zorluklarından söz ederken, "Yıllardır ayakkabı boyacaılığından kazandığım parayla, eve ekmek götürüyorum. Ama bu mevsimde, kimse ayakkabı boyatmıyor. Havaların giderek soğuması, yaptığım işi daha zor hale getirdi. Bu nedenle boya sandığımı bir kenara koyarak, motosikletimle yumurta taşımaya başladım. Tabi bu işinde zorluğu oluyor. Hem üşüyorum, hem de yollarda buzlanma olduğu için, yumurtaları kırma tehlikesi var. Yumurtacıdan aldığım koli yumurtaları, bakkallara taşıyorum. Bu sayede, günlük 5-7 TL arasında bir kazanç sağlıyorum. Hayat şartları, günden güne zorlaşıyor. Özellikle de, biz engelliler için geçinmek, eve nafaka götürmek, içinden çıkılmaz bir hal aldı" diye konuştu.

NİĞDE,

UM(CK)(19.01.2012, FOTOĞRAF)

/////////////////CHP'den 'Kozan il olsun' teklifiCHP Adana Miletvekili Ali Demirçalı, Kozan'ın il olması için 20 CHP Milletvekili ile birlikte TBMM Başkanlığına kanun teklifi verdi.

12 Haziran seçimleri öncesi, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun, Kozan İlçesi'ni ziyaret ettiğini anımsatan Demirçalı, "Genel Başkanımız seçim öncesi, Kozan'ın il olması için söz verdi. Biz sözümüzü yerine getirdik. Kanun teklifimizi verdik. CHP iktidarında, Kozan'ı biz il yapacağız" dedi.

"Kozan" adıyla bir il kurulması ve Kozan'a 5 ilçenin bağlanması ile ilgili, Demirçalı, CHP Genel Başkan Yardımcıları Gürsel Tekin, Sezgin Tanrıkulu, Genel Sekreter Bihnul Tamaylıgil, Meclis Grup Başkan Vekili Muharrem İnce ile toplam 21 CHP Milletvekilinin imzasını taşıyan 'Kozan'ın İl Olması' ile ilgili kanun teklifi gerekçesinde şöyle denildi:

İL HAKKI İADE EDİLMELİ

"Kozan, verimli arazileri ve elverişli iklim şartları ile Anadolu-Suriye eski ticaret yolunun üzerinde bulunduğu için, tarihin her döneminde önemini korumuş ve eski çağlardan beri, birçok medeniyete merkezlik yapmıştır. Osmanlı döneminden 1920 yılına kadar, sancaklık yapmış olan Kozan, Cumhuriyet döneminde 1923'te sancakların il yapılmasıyla birlikte il olmuş, bu durumu 1926 yılına kadar devam etmiştir. Siyasi çekişmeler nedeniyle, 1926'da Kozan'ın vilayetliği elinden alınmış ve ilçeye dönüştürülmüştür.

Adana sınırları içerisindeki, en büyük iki ilçeden biri durumundaki Kozan, bir çok ilden bile daha fazla nüfusa sahiptir. Toplam 87 köyü, 15 mahallesi ve bir beldesi bulunan Kozan ilçe merkezinin, 2009 yılı adrese dayalı nüfus kayıt sistemine göre, şehir merkezi nüfusu 74 bin 521, köy ve beldelerin nüfusu 51 bin 292 olmak üzere, nüfus toplamı 125 bin 813'e ulaşmış bulunmaktadır.

KALKINMAYA KATKI SAĞLAR

İl olmanın kriterlerini sağlamış olan Kozan'ın 1926 yılında elinden alınan vilayetlik hakkının tekrar verilmesi gerekmektedir. Kozan'ın il olması, Toros Dağları arasında zor şartlarda yaşayan Aladağ, Tufanbeyli, Saimbeyli ve Feke ilçelerinin de yararına olacaktır. Bu ilçelerdeki vatandaşlarımız, coğrafi şartların ve yol durumunun kötülüğü nedeniyle, bir iş için Adana'ya gitmek istediğinde, 4 saati aşan bir yolculuk yapmak zorunda kalmaktadır. Vatandaşın da, büyük mağduriyet yaşamasına yol açan bu durum, Adana ile bu ilçelerin ilişkisini en aza düşürmüştür. Kozan'ın vilayetlik hakkının iadesi, Kozan ve çevre ilçelerin kalkınması ile hizmetlerin hedefine daha kolay ulaşmasını sağlarken, Adana'yı da büyük oranda rahatlatacaktır."

ADANA,

CK(19.01.2012, FOTOĞRAF)

/////////////////Denizi olmayan şehirde 'denizcilik' toplantısı yapılacakDENİZCİLİK Eğitim Konseyi(DEK) toplantısı, Gaziantep Zirve Üniversitesi ev sahipliğinde gerçekleşecek.

Her yıl düzenlenen DEK toplantısının 7'ncisi bu yıl, denizcilik alanlarında faaliyet gösteren 12 üniversite, Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı, Milli Eğitim Bakanlığı, Gemi Makineleri İşletme Mühendisleri Odası(GEMİMO) ve Denizcilik Meslek Yüksek Okulu(MYO) temsilcilerinin katılımı ile 20 Ocak 2012 tarihinde Zirve Üniversitesi Kızılhisar kampüsünde gerçekleştirilecek.

DEK toplantısı çerçevesinde, Türkiye'deki Fakülte ve MYO'larda verilen denizcilik eğitimi, çeşitli boyutları ile ele alınarak, denizcilik eğitiminin geliştirilmesi, Uluslararası Denizcilik Örgütü IMO kurallarının takibi ve uyumu, denizcilik hukuku gibi konularda kararların alınması ve sonrasında uygulamaya geçilmesi konularına değinilecek.

FIRAT NEHRİNDE TEKNE TURU

Türkiye'deki denizcilik eğitiminin ileri gelenlerinin ve sektör temsilcilerinin biraraya getirecek toplantı, 21 Ocak'ta Fırat Nehri'nde, tekne turuyla devam edecek. Toplantı hakkında konuşan Zirve Üniversitesi Deniz Ulaştırma ve İşletme Mühendisliği Bölüm Başkanı Doç. Dr. Ahmet Taşdemir, DEK toplantısına ev sahipliği yapmaktan onur duyduklarını ve toplantının verimli geçeceğine inandıklarını söyledi. Rektör Prof. Dr. Adnan Kısa ise, denizi olmayan şehirde Denizcilik bölümlerinin olması ve bölüm konsey toplantısının, Gaziantep'te yapılacak olmasının önemli olduğunu, üniversite olarak bu tarz programlara ev sahipliği yapmaya devam edeceklerini bildirdi.

Denizcilik Eğitim Konseyi'ne 9 Eylül Üniversitesi, İstanbul Teknik Üniversitesi, İstanbul Üniversitesi, Kocaeli Üniversitesi, Ordu Üniversitesi, Piri Reis Üniversitesi, Rize Üniversitesi, Yakın Doğu Üniversitesi, Yıldız Teknik Üniversitesi ve Karaelmas Üniversitesi'nden akademisyenler katılacak.

GAZİANTEP,

ZG(CK)(19.01.2012, FOTOĞRAF)

///////////////////Meslek kursları için kayıtlar başladıOSMANİYE Endüstri Meslek Lisesi, Osmaniye Ticaret Odası ve İŞ-KUR ortaklığındaki, Uzmanlaşmış Meslek Edindirme Merkezleri (UMEM) projeleri kapsamında açılacak meslek kursları için, kayıtlar başlandı.

Cumhuriyet Meydanı'nda kurulan Gezici Mesleki Rehberlik Sahnesi'nde alınan kayıtların, hafta boyu devam edeceği ve 20 Ocak Cuma günü müracaat eden kursiyerlerden, seçim yapılacağı belirtildi.

Kurs kayıtlarının, Mekanik Bakım Onarım Kursu, Gazaltı Kaynakçılığı Kursu, Elektrikli Ev Aletleri Kursu ve Ev Tipi Klima Tamir ve Bakım Kursu olmak üzere 4 dalda kayıt yapıldığı belirtildi. Mekanik Bakım Onarım Kursu ve Gazaltı Kaynakçılığı Kursu için yetiştirilecek kursiyerlerin Yolbulan ve EU Çelik işletmelerinde staj yapacağı ve kurs boyunca İŞ-KUR tarafından günlük 15 TL ücret ödeneceği bildirildi.

Elektrikli Ev Aletleri Kursu ve Ev Tipi Klima Tamir ve Bakım Kursu için, özellikle Osmaniye Bosch ve Arçelik servislerinin talepte bulunduğu ve staj yerinin bu firmalar olacağı kaydedildi.

İbrahim EMÜL/OSMANİYE,

İE(CK)(19.01.2012, FOTOĞRAFLI)

////////////Dijital ders semineriMİLLİ Eğitim Bakanlığı'nın, eğitim-öğretim yılının ikinci yarısından itibaren, bazı illerde uygulamaya başlayacağı 'Fatih Projesi' kapsamında, Mersin Bölgesi'nden pilot okullar arasında yer alan Tarsus Ayhan Bozpınar Anadolu Lisesi öğretmenleri bilgilendirildi.

Seminere konuşması olarak katılan İlçe Milli Eğitim Şube Müdürü Yalçın Yılmaz, Tarsus'un pilot bölge seçilmesinin sevindirici olduğunu, 'Fatih Projesi' ile eğitimde bilişim teknolojisi sayesinde, seviyeyi artırmayı, sınıfları daha ileri teknolojiyle donatmayı, öğrencilerin teknolojiyi daha etkin kullanmayı öğrenmesini amaçladıklarını söyledi.

Yılmaz, proje kapsamında pilot okul seçilen Ayhan Bozpınar Anadolu Lisesi öğrencilerinin, eğitim ve öğretim yılının ikinci döneminde tablet bilgisayarlarına kavuşacaklarını belirterek, "Alt yapısı tamamlandı. İlk etapta 9'uncu sınıf, toplam 181 öğrenciye tablet bilgisayarları verilecek. Öğrencilere tablet bilgisayarları zimmetle teslim edilecek. Proje kapsamında, öğrencilere ve öğretmenlere tablet bilgisayar verilirken, okullar da akıllı tahtalarla donatılacak. Tablet bilgisayarlara, öğrenci hangi sınıfa devam ediyorsa, o sınıfın ders kitapları yüklenecek. Sınıflarda akıllı tahtalarla, tablet bilgisayarlar etkileşimli olacağı için, dersin işlenişi de etkileşimli yapılacak. Bilgilendirme toplantısına katılan ve öğretmenlere tablet bilgisayar kullanımı hakkında eğitim verecek olan Hasan Mümtaz Ünal, "Tablet bilgisayarların içinde, özel olarak geliştirilen z-kitap (zenginleştirilmiş kitap) yer alacak. Z-kitap, dijital ortamda okutulan ders kitaplarının öğretim programları esas alınarak, animasyon, video, ses, fotoğraf, harita, grafik, tablo gibi öğeler yer alacak" dedi.

Tolunay DUMAN/TARSUS(Mersin),

TD(AŞ/CK)(19.01.2012, FOTOĞRAF)

////////////////Kavak: "2023 hedefimiz 500 milyar dolar"AKDENİZ İhracatçı Birlikleri (AKİB) Koordinatör Başkanı Ali Kavak, Türkiye'nin 2023 hedefine giden yolda, ihracatçılar olarak büyük adımlar attıklarını, dünyada yaşanan global krizlere rağmen, 500 milyar dolarlık ihracat rakamı için çalıştıklarını söyledi.

2011 yılı ihracat rakamlarını değerlendirmek için düzenlenen toplantıda konuşan Kavak, 2011 yılında Cumhuriyet tarihinin rekoru kırılarak, ihracatta 134 milyar doların aşıldığını belirterek, "2000 yılındaki 27 milyar dolardan bu noktaya gelmek, ihracatçılarımızın ve ihracatımıza yön veren değerli bakanlarımızın büyük katkıları sonucu olmuştur. 2008'de dünyayı sarsan ekonomik kriz yaşandı. Bu dönemde, 132 milyar dolarlık ihracat yakaladık. Ama 2009'da kriz etkisini gösterip, 101.6 milyar dolara geriledik. 2011 yılında atağa geçilerek, 134 milyarın üzerine çıkıldı. Türkiye'deki ihracatın toparlanması kısa sürede oldu. Bu rakamların devamlılığı, sürdürülebilirliği çok önemlidir. 2010'da ihracat yüzde 18.2 oranında artış gösterdi. 2023 yılı hedefi 500 milyar dolar. Bu süreçte, her yıl yüzde 12'lik artış hedefliyoruz. Biz AKİB ihracatında hedefi yüzde 50 aştık. 2023'e giden yolda çok büyük bir adımı atmış olduk" dedi.

Mustafa ERCAN/MERSİN,

ME(AŞ/CK)(19.01.2012, FOTOĞRAF)

//////////////////Hipermarketten bakkallara indirim

MERSİN'de Metro Mağazası ile Bakkallar ve Bayiler Odası arasında imzalanan protokolle, bakkallara, yaptıkları her 250 liralık alışverişte, 35 liralık indirim kuponu verilecek.

17 Ocak-30 Nisan tarihleri arasında geçerli olan protokol, Metro Satış Müdürü İsmail Küçükönder ile Mersin Bakkallar ve Bayiler Odası Başkanı Eşref Tombak arasında imzalandı. Küçükönder, kampanyanın Mersin ile Metro'nun 10 mağazasında sürdüğünü söyledi. Bakkallara destek amacıyla yapılan kampanyanın, 30 Nisan'da sona ereceğini ifade eden Küçükönder, 250 liralık her alışverişe, 35 liralık indirim kuponu verileceğini, bir bakkalın en fazla 4 indirim kuponundan faydalanabileceğini söyledi.

Tombak ise, Mersin'de yaklaşık 2 bin 500 üyeleri bulunduğunu, kampanyanın tüm üyeleri kapsadığını dile getirerek, Metro yetkililerine teşekkür etti. Tombak, kampanyanın, zor durumda olan bakkal esnafına, bir nebze de olsa katkı sağlayacağına inandığını vurgulayarak, "Kampanya, esnafımıza kısmen de olsa, büyük mağazalarla rekabet yapabilmesi için, ucuza mal almasını sağlayacaktır. Bu tür uygulamalar başarıya ulaşırsa, çeşitlendirilerek devam edecektir" dedi.

Mustafa İNSAN/MERSİN

Mİ(AŞ/CK)(19.01.2012, FOTOĞRAFLI)

////////////Köylüye kaçak motorin satmak istediler

Adana İl Jandarma Komutanlığı'na bağlı ekiplerin düzenlediği operasyonda, köylülere kaçak motorin satmaya çalışan M.Y., 2 bin 100 litre mazotla birlikte yakalandı.

Kaçakçılık olaylarının önlenmesi kapsamında çalışmalarını sürdüren Jandarma ekipleri, Ceyhan İlçesi'nin Körkuyu Köyü çevresinde minibüsle dolaşan M.Y.'nin çiftçilere kaçak motorin satmaya çalıştığı bilgisini aldı. Minibüsü durdurup inceleme yapan ekipler, 39 bidonda toplam 2 bin 100 litre kaçak motorin ele geçirdi. Gözaltına alınan araç sürücüsü M.Y., ifadesinin ardından Cumhuriyet Savcısı'nın talimatıyla, 'ön ödemeli para cezası' yazılmasının ardından serbest bırakıldı.

ADANA,

FK (CK)(19.01.2012, FOTOĞRAF)


///////////

Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner68

banner71

banner62

banner3

banner63

banner57

banner56

banner51

banner14

banner58

banner27

Demirtaş'a 142, Yüksekdağ'a 83 yıla...
Halkların Demokratik Partisi'nin (HDP) tutuklu eş başkanları Selahattin Demirtaş ve Figen Yüksekdağ'a...

Haberi Oku