TÜRKIYE:
Dha Adana Bürosu Bölge Haberleri


--------------------------------------


Durak cezaevinde sigara bıraktırıyor


ADANA Büyükşehir Belediye Başkanlığı görevinden uzaklaştırılan ve belediye arsasının damadına satışıyla ilgili soruşturma sonucu tutuklanan Aytaç Durak'ın, cezaevindeki koğuşunda sigara bıraktırma kampanyası başlattığı bildirildi.

Kürkçüler E Tipi Cezaevi'nde memur koğuşunda tutulan ve 12 yıla kadar hapis cezası istemiyle, 7 Şubat'ta hakim karşısına çıkacak olan Aytaç Durak'la görüşen yerel Kent Gazetesi Yazarı Osman Palamut, ziyaretini köşe yazısına yansıttı. Palamut, Durak'ın cezaevinde kaldığı koğuşta tutuklu bir doktorun sigarayı bırakmasını sağladığını, ayrıca cezaevi doktorunun da, Durak'ın telkinleriyle tiryakiliğe son verdiğini yazdı. Palamut, Durak'ın gardiyanlara da sigarayı bıraktırmak için uğraş verdiğini, gardiyanların da bu kampanyaya sıcak baktığını yazı konusu yaptı.

Aytaç Durak, damadı Bekir Cavcav, Adana Büyükşehir Belediyesi Eski Genel Sekreteri Hasan Gülşen ve Durak İnşaat Limited Şirketi çalışanı Atila Kuzucu, 27 Aralık 2011'de sevk edildikleri nöbetçi mahkeme tarafından 'Kamu kurum veya kuruluşlarının ihalesine fesat karıştırmak' suçundan tutuklanmıştı.


ADANA,

BY(OA)(22.01.2012, FOTOĞRAF)


///////////////////


Türkmenler Suriye'de söz sahibi olmak istiyor


DÜNYA Türkmenler Birliği Genel Başkanı İsmail Demirdüzen, Suriye'deki değişim sürecinin, Suriye Türkmenlerini de gündeme getirdiğini belirterek, "Suriye Türkmenleri, Suriye'de olası bir yeni siyasal yapılanma sürecinde etkin bir aktör olmalıdır, Dünya Türkmenler Birliği bu çabanın içerisinde olacaktır" dedi.

Suriye'de, resmi olmayan verilere göre, ülke genelinde 1,5 milyon Türkçe konuşan, 2 milyon da, dilini unutmuş Türkmen olduğuna dikkat çeken Demirdüzen, "Bu nüfusa rağmen, Türkmenlerin bugün Suriye siyasetinde yer alamamalarının nedeni, yıllardan beri baskı altında yaşamış olmalarından kaynaklanmaktadır. Suriye'nin sosyal yapısının heterojen niteliği göz önüne alındığında, bu rakam siyasal sürece etkisi bakımından son derece önemlidir" diye konuştu.

Suriye Türkmenleri'nin, anadilde eğitim ve diğer sosyal, kültürel hakların verilmesini talep ettiğini belirten Demirdüzen, "Esasen bu talepler Türkiye ve Suriye arasında 20 Ekim 1921 tarihinde imzalanan Ankara anlaşmasında yer almaktadır. Dolayısıyla bu konu Türkiye'nin tarihi sorumluluğudur" dedi. Suriye genelinde, Mart 2011'den, Ocak 2012'ye kadar, 400 civarında Türkmen'in hayatını kaybettiğini ileri süren Demirdüzen, şöyle dedi:

"Ayrıca, yüzlerce kayıp ve tutuklu Türkmen bulunmaktadır. Lübnan sınırındaki iki Türkmen köyü, ayaklandıkları gerekçesiyle bombalanmıştır. Gelinen noktada, rejim ve halk arasında barış yolunun kalmadığı görülmektedir. Suriye halkı ve özelinde Türkmenler, bu ortam içinde Türkiye'den etkin bir rol beklemektedir. Batı ülkeleri ve İran'a karşı duyulmayan güven, Türkiye'ye karşı duyulmaktadır. Türkiye'nin yapmış olduğu açıklamalar, Suriye halkını çok etkilemektedir. Bazı bölgelerde yapılan halk gösterilerinde, Araplar tarafından çok sayıda Türk bayrağı asılmakta ve Türkçe pankartlar bulunmaktadır. Ancak şu ana kadarki tepki, yetersiz bulunmaktadır. Türkmenler, Türkiye'nin Suriye'yi ve Türkmenleri dünya gündemine taşımasını beklemektedir. Suriye'de oluşacak yeni devlet sisteminde, Türkmen kimliğinin ve haklarının yeni anayasa çerçevesinde korunması konusunda, Türkiye Cumhuriyeti Devleti'nin destek olması gerekmektedir. Ancak görünen odur ki, Türkiye Cumhuriyeti hükümeti tarafından, şu ana kadar Suriye Türkmenleri için, henüz somut adım atılmamıştır."


ADANA,

CK(22.01.2012, FOTOĞRAF)


///////////////////


1596 kadın ve gence bilgisayar eğitimi


ADANA'nın merkez Yüreğir İlçesi'nde kurulan 'Yüreğir Habitat Bilişim ve Gelişim Akademisi'nde bin 596 genc ve kadın bilgisayar öğrenecek.

Kadınlar ve gençlere temel bilgisayar eğitimi vermek için kurulan akademi, Adana Valiliği koordinasyonu, Yüreğir İlçe Belediyesi'nin yürütücülüğünde açılışı yapıldı. Akademi'nin açılışına Adana Valisi Hüseyin Avni Coş, Vali Yardımcısı Fikret Deniz, Yüreğir Kaymakamı Abdullah Dölek, Yüreğir Belediye Başkanı Mahmut Çelikcan, Habitat Kalkınma ve Yönetişim Derneği Onursal Başkanı Sezai Hazır, Microsoft Kurumsal Sosyal Sorumluluk Müdürü Erdem ERKUL, UNDP Uluslararası Özel Sektör ve Kalkınma Ofisi Direktörü Henry Jackelen, TOBB Adana Genç Girişimcileri Kurulu Başkanı Tansel Ün, siyasi parti temsilcileri, hayırsever işadamları ve çok sayıda davetli katıldı.

Yüreğir Belediye Başkanı Çelikcan, "Kültür evinde, maddi olanakları yetersiz olan bin 500 gence bilgisayar eğitmenliği, 32 gence bilgisayarlı çizim tasarım, 32 gence ise, web tasarımı ve 32 gence de, network ağ uzmanlığı eğitimi verilecektir" dedi.

Vali Coş ise, kültür evi ve akademinin açılmasında emeği geçen herkese teşekkür ederek, "Bilgi ve kültür, insan olmanın gereği. Hepimize her zaman gereklidir. Bu merkezlerde bunlar sağlanacaktır" diye konuştu.


ADANA,

CK(22.01.2012, FOTOĞRAF)


///////////////////


Kahramanmaraş'ta yerel yönetimler şurası


AK PARTİ Grup Başkanvekili Mahir Ünal, "Bizi sistem dışına itmek isteyenler, belki sistemin kenarında tutmayı başardılar ama yerel yönetimlerde gösterdiğimiz başarı, bizi daha sonra iktidara taşıdı ve milletle kucaklaşmamızı sağladı" dedi.

Ramada Otel'de düzenlenen 'Yerel Yönetimler Şurası'nda konuşan Ünal, Türkiye'nin 2002-2012 sürecinde normalleştiğini söyledi. Bu normalleşme ile Türkiye'nin kendi dinamikleri, potansiyeli ve gücünü kullanabilme becerisine sahip olduğunu vurgulayan Ünal, bunun temellerinin de yerel yönetimlerde atıldığını ifade etti. Ünal, şöyle devam etti:

"Bu ülkenin evlatları, yıllardır değişik nedenlerle, bir şekilde sistem dışına itilme ile yüz yüze geldi. Buna rağmen, her seferinde sistem dışına itilmeye direnen ve mücadelesini demokrasi ve hukuk zemininde veren siyaset takip ettik. Dolayısıyla, bir şekilde biz milletimizle yerel yönetimlerde buluştuk. Bunun sonucunda da millet devlet bütünleşmesini sağlandı."

MARKA ŞEHİRLER

2004'de yerel seçimlerde 'kalkınma başlıyor', 2009'da ise 'marka şehirler' sloganlarını kullandıklarını hatırlatan Ünal, her iki sloganın birbiriyle bağlantılı olduğunu ve gelinen noktada AK Partili belediyelerin, büyük başarılara imza attığını bildirdi. Geleceğin dünyasında, ülkelerin değil şehirlerin rekabet edeceğini dile getiren Ünal, "İnşallah 2014 yerel seçimlerinde, önce kalkınmayı başlatan, sonra şehirleri markalaştıran ve nihayetinde, içinde yaşayan insanı kendisi ile barışık huzurlu ve orada yaşadığı için, gurur duyan bir insan haline getirme çabası sarf edeceğiz" diye konuştu.

AK Parti Yerel Yönetimler Başkan Yardımcısı ve Antalya Milletvekili Menderes Türel ise, belediyeciliğin çok zor bir iş olduğunu, ancak bu görevin AK Parti'de daha da zor olduğunun altını çizdi. AK Parti'nin yerel yönetimlere bakışının da farklı olduğunu vurgulayan Türel, "Çünkü biz 'demokrasi yerelde başlar' diyen anlayışla siyaset yapıyoruz. Bizim önceliğimiz, her zaman milletimize hizmet etmektir. Her zaman parti içi rekabet, siyasete kalite kazandırır. Ama bizler, daha iyi olma noktasında, parti içi rekabette yerimizi alıyoruz. Aksini yapanların siyasette ömrü kısa oluyor" dedi.


M.Nuri ŞİRİN/KAHRAMANMARAŞ,

MNŞ(CK)(22.01.2012, FOTOĞRAF)


/////////////////


Öğrencilere süt dopingi


HATAY'ın Kumlu İlçe Kaymakam Vekili Ahmet Solmaz, ana okulunda eğitim gören 90 öğrenciye karne günü süt dağıttı.

İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü ve Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğünce koordine edilen etkinlikte Kaymakam Vekili Ahmet Solmaz, Nene Hatun Anaokulu öğrencilerine süt dağıttı. Çocukların daha sağlıklı gelişmelerinin amaçlandığını ifade eden Solmaz, sütün yararlarını anlatarak, "Gelişme çağında olan çocuklar dahil olmak üzere, süt 7'den 70'e herkes için gerekli olan ve bütün besin kaynaklarını içinde bulunduran, vazgeçilmez bir besin kaynağıdır. Çocukların, hem yararlı bir alışkanlık edinmelerine, hem de daha sağlıklı bir şekilde gelişmelerine katkıda bulunacağımıza inanıyoruz" diye konuştu.

Kumlu Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Mustafa Durusoy da, sütün dengeli ve sağlıklı beslenmenin temel öğelerinden biri olduğunu belirterek, hücre dokularının oluşumunda ve yıpranan hücrelerin yenilenmesindeki önemini anlattı.


Ferhat DERVİŞOĞLU/REYHANLI(Hatay),

FD(CK)(22.01.2012, FOTOĞRAF)


//////////////////


Halk kütüphanesi yenilendi


HATAY'ın Kumlu İlçesi'nde bulunan Halk Kütüphanesi, restore edilerek yeninden hizmete açıldı.

Eğitimin kalitesini arttırmak için, gereken çabanın gösterildiğini söyleyen Kaymakam Vekili Ahmet Solmaz, okumanın insan için en kolay ve en etkili öğrenme yolu olduğunu kaydetti. Solmaz, "Kullanılamayacak hale gelen kütüphane restore edilerek, yeniden hizmete açıldı. Öğrencilerimiz ve yetişkinler, boş vakitlerini burada değerlendirebilecek. Okul sonrası ya da evde televizyon karşısında boşa geçirilen zamanlar, kitap okuyarak geçirilebilecek" dedi.

Solmaz, örencilerin teknolojik anlamda da gelişimlerine katkı sağlamak için, 6 tane internete bağlı bilgisayarın kütüphaneye konulduğunu belirterek, tüm vatandaşların yararlanmasına sunduklarını ifade etti.

Bin 93 yılında kurulduğu belirtilen kütüphanede 4 Bin kitabın bulunduğu bildirildi.


Ferhat DERVİŞOĞLU/REYHANLI(Hatay),

FD(CK)(22.01.2012, FOTOĞRAF)


//////////////////


Depremde çalışan sağlıkçılara teşekkür


VAN ve çevresinde meydana gelen depremde, acil kurtarma çalışmalarına katılarak özveri ile çalışan Kahramanmaraş Sağlık Müdürlüğü personeline teşekkür belgesi verildi.

Kahramanmaraş Valisi Şükrü Kocatepe, "Van depremine çok hızlı bir şekilde yetişip, hızır ekip olarak orada ilk yardım çalışmalarında özveri ile çalışmanızla göğsümüzü kabarttınız. Yaptığınız işin ne kadar zor ve sıkıntılı olduğunu biliyorum. Uykusuz, aç ve susuz kaldınız ama görevinizi en iyi şekilde tamamladığınız için sizlere teşekkür ediyorum" dedi.

Törende, doktor, sağlık memuru, hemşire, ebe, şoför ve diğer görevlilerden oluşan 35 personele teşekkür belgeleri verildi.


M.Nuri ŞİRİN/KAHRAMANMARAŞ,

MNŞ(CK)(22.01.2012, FOTOĞRAF)


/////////////////


Sınır taksicileri isyanda


TÜRKİYE-Suriye arasında çalışan taksi şoförleri, 1 Şubat 2012 tarihinden itibaren uygulanacak Gümrük yönetmenliğinden, ağır darbe alacaklarını öne sürdüler.

Türkiye Suriye arasında taşımacılık yapan 38 taksi şirketine bağlı 380 araç sürücüsü, yeni uygulamadan büyük zarar göreceklerini iddia ettiler. Yürürlüğe girecek yeni kanuna göre, eklenen geçici bir fıkrayla, "Bir ay içerisinde dört defadan fazla giriş yapan araçlardan, her giriş için tüm depodan her litre için 2.2 lira ekstra para' alınacağı hükmünün getirildiği belirtildi.

Taksi şirketleri, her şirketin en azından 10 aracı bulunması şartı bulunduğu, bu taksilerin de 10 yaş altında olması gerektiğine dikkat çeken şirket yetkilileri, 'Ayda sadece dört defa giriş çıkış hakkı verilmesi bizi mağdur edecek. Zaten olaylar yüzünden, işlerimiz durma aşamasına gelirken. Böylesi bir uygulamanın da getirilmesi bizi iflasın eşiğine getirecektir" diye konuştu.


Mehmet EZER/HATAY,

ME(CK)(22.01.2012, FOTOĞRAF)

Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner68

banner71

banner62

banner3

banner63

banner57

banner56

banner51

banner14

banner58

banner27

'Türk tipi başkanlık' geliyor: Değişiklik...
Türkiye’yi parlamenter sistemden ‘Türk tipi başkanlık’ sistemine taşıyacak anayasa değişikliği...

Haberi Oku