TÜRKIYE:
Dha Adana Bürosu Bölge Haberleri

--------------------------------------


Büyükfırat: 'Tatilde öğrenciler ders çalışmasın'


ADANA'da okul öncesi, ilköğretim ve ortaöğretimdeki 476 bin öğrenci ve 22 bin öğretmenin yarı yıl tatiline girdiğini belirten İl Milli Eğitim Müdürü Abdulgafur Büyükfırat, öğrencilerin tatilde ders çalışmak yerine, sanatsal ve kültürel aktiviteler yapmasını söyledi.

Merkez Yüreğir İlçesi'ndeki Yavuzlar İlköğretim Okulu'ndaki karne töreninde öğrencilerle buluşan Büyükfırat, zayıfı olan çocukların velilerinin, çocuklarına tepki göstermemesi gerektiğini ifade ederek, "Velilerin çocuklarını anlamalılar. Eğer öğrencinin zayıfı varsa, bu onlara bir uyarı niteliği taşır. Asla karamsarlığa kapılmasınlar. Çocuklarına her zaman güvenerek, destek olsunlar. Zayıf getiren çocuğa bağırmak yerine, yeni çalışma programlarına yönelirlerse, o çocuk bir sonraki sene başarıyı yakalayabilir" dedi.

Tatilde çocuklara ders çalışmamasını söyleyen velileri uyaran Büyükfırat, şöyle devam etti:

"Öğrenciler tatilde ders çalışmasınlar. Tiyatroya gitsinler, dedelerini, nenelerini ziyaret etsinler. Onların önceden oynadığı oyunları sorup öğrensinler, kitap okusunlar. Veliler de, 15 günlük tatil zamanında çocuklarıyla sohbet etsinler, onlarla ilgilensinler. Çocuğun başarıyı yakalaması için kendisine güvenmesi gerekir. Bu güvenin olması için de önce ailelerin çocuklarına güvenmesi gerekmektedir."

Yarıyıl tatilinin, 3 Şubat'ta sona ereceği bildirildi.


Çilem ANITKAN/ ADANA,

ÇA(CK)(20.01.2012, FOTOĞRAF)


//////////////////


Aladağ MYO'ya okul müdürü atandı


ADANA'nın Aladağ İlçesi'nde kurulan, Çukurova Üniversitesi Aladağ Meslek Yüksekokulu'na(MYO), Su ÜRünleri Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Sevim Polat okul müdürü olarak atandı.

Rektörlükten yapılan açıklamada, Aladağ Belediyesi'nin yeni hizmet binasında öğrenime girecek olan okula, ilk yılında 200 öğrencinin kabul edileceği duyuruldu. Aladağ'a Bilgisayar Teknolojileri, Çocuk Bakımı ve Gençlik Hizmetleri, Madencilik ve Maden Çıkarma ve Ormancılık bölümlerinin kurulacağı, her bölümü de 50 öğrencinin kabul edileceği açıklandı.


ADANA,

CK(20.01.2012, FOTOĞRAF)


///////////////////Gaziantep'te ayakkabı fuarı 


GAZİANTEP Sanayi Odası (GSO) desteğiyle, Akort Fuarcılık tarafından düzenlenen 14. Ayakkabı, Terlik, Saraciye ve Yan Sanayi Yaz Fuarı (GAPSHOES), Ortadoğu Fuar Merkezi'nde Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Şahin'in de katılımıyla açıldı.

Yaklaşık 17 bin metrekare alan üzerinde, 210 firmanın katılımıyla açılan fuarda konuşan Türkiye Umum Ayakkabıcılar Federasyonu ve Gaziantep Ayakkabıcılar Odası Başkanı İbrahim Buğur, Türkiye'de ayakkabı imalatının 1994 yılında 28 milyon dolarken, 2011 yılında 770 milyon dolara ulaştığını belirterek, "13 ülkeden ithalat yapılan ayakkabı imalatının, yarısını Çin'den alınan ayakkabıların oluşturuyor. 2010 yılında, Çin 'den 372 milyon dolarlık ayakkabı alındı" dedi. Sektörün ihracatının 2011 yılında 400 milyon dolar olduğunu kaydeden Buğur, "Ürettiğimiz ayakkabılardan yurtdışına 400 milyon dolar civarında ihraç ettik. Ama bunun karşılığında da, 800 milyon dolarlık ayakkabı almışız. Esas sıkıntı burada. Türkiye'de ayakkabının yüzde 60-70'i İstanbul 'da üretiliyordu. Ama şimdi İstanbul'daki ayakkabı üreticilerinin birçoğu fabrikalarını kapattı. Anadolu'da Gaziantep, Kahramanmaraş, Hatay, Adana ve Konya gibi illere ve yurt dışında fason yaptırıyorlar. Bizim çabamız, bu insanları yurt dışına kaçırmamak. Hükümet olarak sektöre destek vermezsek, yarın 400 milyon dolar ihracat yapacak duruma da getiremeyiz" diye konuştu.

HÜKÜMETE SİTEM

Gaziantep dışında diğer illerin ayakkabı alt yapısının üretim için müsait olmadığını belirten Buğur, "Bu sektörü temsilen hükümetimizden rica ediyorum. Şimdiye kadar, dönüp ayakkabı sanayisine bakmadınız. Teşvikler belli sektörlere verildi. Biz kimseye verilmesin demiyoruz ama bizi de gözetin. Bu sektöre teşvik, vergi indirimi gibi belli şeyler verilmezse, inanın ki gelişmekte olan bu sanayiyi bir daha bulamazsınız. Cari açıkta, bu gibi konulardan geliyor. Sizden rica ediyorum, çıkacak teşvik yasasında bu sektörü de alın. TÜİK'e göre, ayakkabı sektöründe 300 bin kişi çalışıyor. Ama kayıt dışı olarak, 450 bin kişiyi buluyor. Kayıtlı olanı 20 bin. Bize teşvikler ve vergi indirimiyle yardımcı olun. Bu insanlar, merdiven altından, sokak aralarından yeryüzüne çıksın" dedi.

GSO Yönetim Kurulu Başkanı Adil Konukoğlu da, sektörün yıllardır, Çin ve ithalatta mücadele ettiğini belirterek, 400 milyon dolar dış ticaret açığı olan sektörün, bu açığının önlemenin tek yolunun, Türkiye'ye ucuz gelen ayakkabılara antidamping uygulanması olduğuna dikkat çekti. Konukoğlu, önümüzdeki 5 yıl içinde ayakkabı sektörünün, en az iki katı büyüyeceğini inandıklarını dile getirdi.

FUARA KATILIMCI SAYISI HER YIL ARTIYOR

Gaziantep Ticaret Odası (GTO) Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Aslan ise, "Türkiye ulaştığı üretim potansiyeli ile cari açık vermemesi gerek. Biz 400 milyon dolar ayakkabı ihracatı yapabiliyorsak, kendi değerimizi bilmemiz, gücümüzü bilmemiz lazım. Çok teknoloji isteyen bazı sektörlerde, çok zaman isteyebilir ama diğer tüm sektörlerde, üretimleri yapabilecek potansiyele kapasiteyiz" dedi. Akort Fuarcılık Genel Müdürü Hülya Akkaya, 2003 yılında 4-5 firmanın katılımıyla filizlenen GAPSHOES Fuarı'nın, bugün 14'üncüsünü düzenlediklerini ve yoğun talep üzerine, ek çadırlarla talebi karşılamaya çalıştıklarını ifade etti. Fuarda 210 firmanın stant açtığını anlatan Akkaya sözlerini şöyle sürdürdü:

"2 bin 500 metre kareden 16-17 bin metrekare alan üzerinde her yıl artan katılımcı firma ve markayla, Türkiye'nin kendi sektöründe en büyük fuarlarından birisi olduk. Amacımız, ayakkabı sektöründeki enerjinin sinerjiye dönüşmesine katkı sağlamaktır."


Zeki GÜNAY/GAZİANTEP,

ZG(CK)(20.1.2012)(FOTOĞRAF)


////////////


TOKİ toplantısına halk ilgi göstermedi


NİĞDE'nin Ulukışla İlçesi'nde muhtarlar, siyasi parti temsilcileri ve oda başkanlarıyla yapılan TOKİ konutları bilgilendirme toplantısına, katılım yüksek olurken, halk için yapılan ikinci toplantıya katılım gerçekleşmedi.

Ulukışla Halk Eğitim Merkezi'nde İlçe Kaymakamı Ozan Gazel'inde katıldığı toplantıya Belediye Başkanvekili Kamil Serin, İl Genel Meclis Üyeleri Ali Uğurlu, Birol Önder, Ulukışla'ya bağlı belde belediye başkanları, köy muhtarları, siyasi parti temsilcileri oda ve kooperatif başkanları katıldı. TOKİ Ön Talep Toplama Sorumlusu Abdullah Gümüşay'ın sunum yaptığı toplantıda konuşan Kaymakam Gazel, "TOKİ konutları, Ulukışla adına önemli bir mesele. Bunu iyi değerlendirmek lazım" dedi. Ulukışla'nın yayla turizmi için, önemli yerlerden biri olduğunu söyleyen Gazel, "İlçemizde yüksekokul var, ama öğrenci mevcudu gittikçe düşüyor. Bunun nedeni, öğrencilerin kalacakları, nitelikli kaloriferli dairelerin bulunmaması. Bunun çözümü için de, TOKİ ile bu ihtiyacın karşılanması gerekiyor" diye konuştu.

Daha sonra, esnaf ve halk için düzenlenen toplantıya ise 5 kişi katıldı. Hayal kırıklığı yaratan toplantıda, İl Genel Meclis Üyesi Birol Önder, Belediye Meclis Üyesi Şahin Tulgar ve 3 Halk Eğitim Merkezi çalışanı hazır bulundu.


Malik GÖDELİNER/ ULUKIŞLA(Niğde),

MG(CK)(20.01.2012, FOTOĞRAF)


/////////////////


MHP'li Yılmaz: 'Ankara'ya geldiğinizde uğramazsanız gücenirim'


MİLLİYETÇİ Hareket Partisi Adana Milletvekili Seyfettin Yılmaz, Adana Balkan Türkleri Yardımlaşma ve Kültür Derneği'ni ziyaret etti.

Derneğe gelişinde Başkan Selahattin Kılıç, dernek yöneticileri ve kalabalık bir topluluk tarafından karşılanan MHP'li Yılmaz, geniş katılımlı sohbet toplantısı yaptı. Balkan Türklerinin Türkiye'de kültürlerini yaşatmak adına yaptıkları etkinlikleri takdir ettiğini belirten MHP'li Yılmaz, "Türklüğün ay yıldızlı bayrağın dalgalanmadığı yerlerde uğradığı sıkıntı ve eziyetleri, en iyi bilen toplumlardan biri olan Balkan Türkleri, Anadolu coğrafyasında Türk olmanın gurur ve şuuruyla hayatlarını sürdüren müstesna insanlar topluluğudur. Kültürlerini yaşatmak adına, dernekleşip çeşitli aktivitelerle mazisini yaşatan sizler, Türk toplumunun güzide bir değerisiniz" dedi.

Vekili olduğu millete, kapısının her zaman açık olduğunu belirten Yılmaz, şöyle dedi:

"Sizin vekiliniz olarak sizinle konuşmak, dertleşmek ve sıkıntılarını dinlemek için geldim. Bana ulaşabileceğiniz telefonlarım, günün her saatinde açık. Ankara'ya geldiğinizde beni aramazsanız da gücenirim. Ayrı siyasi görüşlere mensup arkadaşlarımız bulunsa da iyi biliyorum ki ülkemizin temel sorunlarının çözümü konusunda aynı düşüncelere sahibiz."


ADANA,

CK(20.01.2012, FOTOĞRAF)


///////////////////


'Asi'nin Kızları Okuldan Hayata' adlı proje başladı


HATAY Kadın Girişimciler Derneği'nin, Doğu Akdeniz Kalkınma Ajansı koordinasyonunda yürüttüğü 'Asi'nin Kızları Okuldan Hayata' adlı projesi başladı.

Etkinliğin ilk toplantısında dernek üyeleri ile projede yer alan Yıldız-Selahattin Mıstıkoğlu Kız Meslek Lisesi öğrencileri bir araya geldi. Geçtiğimiz yıl DOĞAKA, Sosyal Destek Programı (SODES) kapsamında uygulanan proje, kız meslek lisesinde öğrenim gören 120 öğrencinin hayata hazırlanması sağlanacak.

Yapılacak faaliyetler arasında, sinema, tiyatro, kitap okuma kampanyası gibi kültürel faaliyetler yer alırken, aile içi iletişim, girişimcilik, liderlik gibi konuların da içinde olduğu, bir dizi seminerler düzenlenecek. Kalkınma Bakanlığı tarafından finanse edilen proje 9 ay sürecek.


Mehmet EZER/HATAY,

ME(CK)(20.01.2012, FOTOĞRAF)


///////////////


SEYMER'de saç tasarım yarışması


ADANA'nın merkez Seyhan Belediyesi Meslek Edindirme Merkezleri'nde (SEYMER) kuaförlük eğitimi gören kursiyerler arasında, 'Saç Tasarım Yarışması' düzenlendi.

Kuaförlük eğitimi verilen 9 merkezden toplam 17 kursiyer, kurslarda öğrendiklerini en iyi şekilde uygulayabilmek için, jüri önünde kıyasıya yarıştı. Seyhan Belediyesi Kültür Merkezi Mehmet Akif Ersoy salonunda düzenlenen Saç Tasarımı Yarışması, usta öğreticilerin gözetiminde yapıldı. Kursiyerlerin saç tasarımı, beceri ve yetenekleri alanında görsel sınava tabi tutuldukları yarışma yaklaşık iki saat sürdü. Yarışmada, Yenibey SEYMER'den İlkay Kipri birinci, Gülpınar SEYMER'den Sabriye Çetin ikinci olurken, Yenibey SEYMER'den Rahşan Dökme üçüncü oldu. Yarışmada ayrıca Küçükdikili SEYMER'den Türkan Akyol, 2000 Evler SEYMER'den Bahar Kılıç ve İboosman SEYMER'den Fatma Genç jüri özel ödülü almaya hak kazandı.

Dereceye giren kursiyerlere ödülleri, Seyhan Belediye Başkan Yardımcısı Fatih Aydemir, SEYMER Koordinatörü Nurten İrday ve Koordinatör Yardımcısı Esra Dike tarafından verildi.


ADANA,

CK(20.01.2012, FOTOĞRAF)


///////////////////


Oğulata: ÇÜ değişim istiyor


ÇUKUROVA Üniversitesi (ÇÜ) Rektörlüğü'ne değişim için aday olduğunu duyuran Mimarlık Mühendislik Fakültesi Tekstil Mühendisliği Bölüm Başkanı Prof. Dr. Tuğrul Oğulata, "sorunları çözmek ve üniversitenin gelişimi" için çalışacaklarını söyledi.

ÇÜ'de 27 yıldır görev yaptığını belirten Oğulata, Çukurova Üniversitesi'nde bu yaz yapılacak rektörlük seçimlerinde, neden aday olduğunu açıkladı. Ç.Ü.'nün, kuruluş yıllarında çok hızlı gelişme gösterdiğini ve ülkenin seçkin üniversiteleri arasında yer aldığını anlatan Oğulata, bu gelişimin daha sonra yavaşladığını öne sürdü.

DEĞİŞİM VURGUSU

ÇÜ'de değişim gerektiğini söyleyen Oğulata, "Çukurova Üniversitesi'nin yeni dönemde, farklı bir dinamizme ve farklı bir yönetim anlayışına ihtiyacı var. Bu yönetim anlayışı, üzerinde herkesin uzlaşacağı, katılımcı, demokratik, şeffaf, açık, adil, liyakat esaslı, insan haklarına saygılı, nezaket öncelikli ve çözüm odaklı olmalıdır. ÇÜ'ye ilişkin çok projemiz var. Göreve gelince, bunların hepsini yaşama geçirmek için uğraşacağız" dedi.


Yusuf BAŞTUĞ / ADANA,

YB (CK) (20.01.2012 FOTOĞRAF)


////////////////////////////


Mahir Hoca'nın mutlu günü


Çukurova Üniversitesi İktisat Bölümü öğretim üyesi ve 'hocaların hocası' lakabı ile tanınan Prof.Dr. Mahir Fisunoğlu, oğlu Mehmet'i evlendirerek ilk kez kayınpeder olmanın mutluluğunu yaşadı. Elektrik-elektronik mühendisi Müge Akduman ile Beslenme ve diyet uzmanı Mehmet Fisunoğlu'nun düğün töreni, Ankara'da Bilimkent Üniversitesi Oteli SakaryA Salonu'nda gerçekleşti. Prof.Dr. Mahir Fisunoğlu, öğretmen eşi Aynur Hanım, Rotary önceki dönem guvernörlerinden iş adamı Hasan Akduman ile eşi Esin Hanım yaklaşık 500 davetliyi karşılarken, uzun süredir göremedikleri dostları ile de hasret giderdi. Yeni çift, damadın akademik çalışmaları nedeni ile bir süre Kanada'da yaşayacak.


(ANKARA, DHA)

OA(20.01.2012, FOTOĞRAF)


 


 

Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner68

banner71

banner62

banner3

banner63

banner57

banner11

banner56

banner51

banner14

banner58

banner27

banner59

Reina saldırganı İstanbul Esenyurt'ta...
Yılbaşı gecesi Ortaköy'de bulunan dünyaca ünlü gece kulübü Reina'ya silahlı saldırı düzenleyerek...

Haberi Oku