HAMBURG:
HAMBURG EYALET PARLAMENTOSUNDAN NOTLAR

Oturumda Senato ve Belediye Başkanı Olaf Scholz bir hükümet açıklamasıyla G20 gösterilerinde yaşanan, istenmeyen olaylar nedeniyle tüm Hamburglulardan özür diledi ve aynı zamanda şiddet yanlısı protestoculara destek çıkanları kınadı.

Oturumun en büyük sürprizi bağımsız milletvekili eski Sol Partili Dora Heyenn'den geldi. Heyenn, konuşma yaptığı parlamento kürsüsünden hak, hukuk tanımayan şiddetçi protestocularla arasına mesafe koymayan siyasetçileri eleştirerek bundan böyle siyasi yaşamını SPD'de sürdüreceğini açıkladı.

SCHOLZ'UN HÜKÜMET AÇIKLAMASI

Oturumda Senato ve Belediye Başkanı Olaf Scholz, herkesi dehşete düşüren şiddet olaylarının yaşandığı G20 protestolarına ilişkin bir hükümet açıklaması yaptı. Scholz yeterli şekilde olayların önüne geçemedikleri için öz eleştiride bulunurken, kentte terör havası ve insanların hayatlarını tehlikeye atıp, mağazaları yağmalayan şiddet gruplarını sert dille kınadı. Scholz, açıklamasında "Yaşananlardan ötürü tüm Hamburglulardan özür diliyorum. Şiddete başvuranlar insanların yaralanmasını ve hatta ölümü sadece hesaba katmakla kalmayıp, sanki bunu özellikle istediler. Siyasi protestoyla hiç alakası olamayan şiddet furyasında hiç kimsenin hayatını kaybetmediği için şükür ediyorum" dedi. Emniyet güçlerinin canları pahasına kamu düzenini kahramanca koruduğunu söyleyen Scholz, hepsine teşekkür ettiğini belirtti. Şiddetçi grupların gösterilerine arka çıkanları da sert şekilde eleştiren Scholz, isim vermeden Sol Parti'yi de sert şekilde eleştirerek, "Hamburg Parlamentosunun bazı üyelerinin kentin sokakları yakıp, yağmalayanlarla kol kola girmelerini esef verici buluyorum" dedi.

Oturumda konuşan SPD Grup Başkanı Andreas Dressel ise Sol Parti'ye doğrudan çağrı yaparak, şunları dedi: "Bugün burada şiddetçi gruplarla aranıza mesafe koymanız yetmez. Çünkü Sol Parti 'Siyah Blok'un siyasi uzantısıdır. Sol Parti, militan çevrelerle tüm bağlantılarını kopartmalı. Şiddete başvuranlarla açık ve net şekilde arasına mesafe koymayanlar, kentimizin toplumsal temelini ateşe verir."

DORA HEYENN SPD'YE GİRDİĞİNİ AÇIKLADI

Oturumun en büyük sürprizini bağımsız partili Dora Heyenn yaşattı. 2008 - Mart 2015 arası Sol Parti grubunun başkanlığını yapan Heyenn, Mart 2015'de karşı karşıya kaldığı parti içi komplo üzerine Sol Parti'den istifa etmiş ve bağımsız milletvekili olarak çalışmalarını sürdürüyordu. Oturumda yaptığı konuşmada şiddetin bir siyasi mesajı olamayacağını belirten Heyenn, Altona ve Schanze'de yaşanan benzeri olmayan şiddet ve kinin hiç bir gerekçesi olamayacağını kaydetti. Heyenn, senatonun Hamburg'da her konuda halk ve inisiyatiflerle diyalog kurarak, sorunlara çare aramasının kendisini de etkilediğini sözlerine ekleyerek, "Aynı şimdi şiddet olaylarında zarar görenlerin zararın karşılanması konusunda olduğu gibi. Siyasette sorumlu davranmak, zorlukla karşılaşıldığında saklanmak değil, somut ve yapıcı fikirler üretmektir demektir. Bu yönde sosyal demokrasiye gücümü katmak ve dayanışma göstermek için bugün SPD'ye üye oldum" dedi. Heyenn'in açıklaması SPD'liler tarafından uzunca alkışlandı.

MEMURLARA ZAM ONAYLANDI

Hamburg'un federal düzeyde memur sendikaları ve eyaletler yönetimleri arasında yapılan toplu sözleşme katılma teklifi parlamento tarafından onaylandı. Koalisyon ortakları SPD-Yeşiller'in parlamentoya sunduğu önerge komisyonlara havale edilmeye gerek duyulmadan kabul edildi. Buna göre memurlar 2017 için, 1 Ocak itibarıyla geri dönük olarak yüzde 1,8, 2018 için ise 2,15 oranında üzerine zam ve artı bir gün fazla izin alacaklar.

BAŞBAKAN-HELMUT-SCHMİDT VAKFI VE EUROPA-KOLLEG İŞBİRLİĞİNE DESTEK

SPD, CDU ve Yeşiller ortak bir önergeyle Başbakan-Helmut-Schmidt Vakfı ve Hamburg Üniversitesinin Avrupa Araştırmaları Enstitüsü olan Europa-Kolleg arasındaki bilim bağını destekleme kararı aldılar. Önerge iki kurumun ortak çalışmaları için bu yıl içinde 50 bin, daha sonraki süreçte ise her yıl sabit 100 bin avro destek öngörüyor. Böylece iki kurumun ortak kürsü açma, burs verme ve Avrupa ile ilgili konularda konferanslar düzenleme faaliyetlerine maddi destek sunulmak isteniyor.

-----------------------------------------------------------------------------------------------------

Not: Hamburg Eyalet Parlamentosunun “Şeffaf siyaset, şeffaf parlamento, şeffaf yönetim” ilkesi doğrultusunda herkes milletvekilleri, parlamento gündem maddeleri, tutanakları, komisyon çalışmaları, önergeleri hakkındaki bilgilere www.hamburgische-buergerschaft.de internet adresi üzerinden ulaşabilir. Parlamento oturumunu bizzat parlamentonun seyirci localarından takip etmek isteyenler oturum saatinde kimlikleriyle Hamburg Belediye Sarayına (Rathaus) gelip “izleyici giriş kartı” alabilirler. Sadece kalabalık grupların ziyaret öncesi bunu parlamentosunun halkla ilişkiler dairesine bildirmesinde fayda var. Parlamentonun bir daha ki oturumu 13 Eylül, saat 13.30'da. (Haber kaynağı: Güngör Yılmaz ( SPD) Hamburg eyalet milletvekili)

Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner67

banner68

banner71

banner62

banner73

banner57

banner11

banner56

banner51

banner14

banner58

banner61

banner27

banner12

'Devlet anlaşması' yıldönümünde...
Almanya’nın Hamburg kentinde eyalet yönetimi ile Alevi örgütleri arasında hak eşitliğine dayanan ‘devlet...

Haberi Oku