EKONOMİ:
Bakan Yazıcı, 'yeni Türk Ticaret Kanunu

Bakan Yazıcı, Marmara Üniversitesi Rektörlüğü'nde düzenlenen "Yeni Türk Ticaret Kanunu ve Vergi" konulu Türkiye 11. Vergi Kongresi'ne katıldı. Burada konuşan Yazıcı, ticaret yapanların ticari hayatlarını 55 yıllık bir kanunla devam ettiklerini, bu süreçte uzay keşifleri olduğunu, iletişim araçlarının zenginleştiğini, ticaretin farklılaştığını anlattı. Ticaret yapanların rekabet gücünü artıracak ve ticareti şeffaflaştıracak yeni bir yasal düzenlemeye ihtiyaç olduğunu söyleyen Yazıcı, bu kadar teknik ayrıntıyı içeren bin 535 maddelik kanunun, meclisten, önergelerden veya farklı yerlerden gelen talepleri karşılamak üzere değişikliğe tabi tutulmasının kanunun bütünlüğünü bozacağını kaydetti.


Yazıcı, bu kanunun bütün maddelerinin birbiriyle bağlantılı olduğunu dile getirerek, "Bir maddede yapacağınız değişiklik zincirleme diğer maddelere de sirayet eder ve onun hassas yapısını zedeler. İkincil düzenlemelerin ne zaman yapılacağına dair düzenlemeleri öteledik. 1 Temmuz'da yürürlüğe girmemiş bir kanuna dayanarak 'Tüzük, yönetmelik çıkartıp genelge yayınladık' diyebilir misiniz? Size demezler mi, 'Yürürlüğe girmemiş bir kanunla ilgili nasıl tüzük veya yönetmelik çıkartıyorsun?' Kanunun yürürlüğü öngörüsünde bütün tartışmalarını yapsınlar, ticaret erbabının, sanayicinin, iş faaliyetlerinin hedefe ulaşmasında kanunda sıkıntıya yol açacak maddeleri bulsunlar ve halledelim" diye konuştu.


KANUNUN EN ÇOK ELEŞTİRİLEN 3 ALANI DAHA SONRA YÜRÜRLÜĞE GİRECEK


Yazıcı, "Parlamento da, hükümet de abesle iştigal etmez" diyerek, bir ülkedeki bütün düzenlemelerin amacının bu düzenlemelerin hedefi olan insanların faaliyetlerini kolaylaştırmak, rekabet gücünü artırmak, onların oluşturdukları yapıları daha güçlü hale getirmek olduğunu belirtti.


Kanunun, ticaret erbabının rekabet gücünü artırmayı, güçlü şirketlere sahip olmalarını sağlamayı, kayıt dışılığı önlemeyi ve şeffaf yapıları oluşturmayı hedef edindiğine dikkat çeken Yazıcı, "Hiçbir yasa kutsal metin değildir" dedi.


Yazıcı, şunları söyledi:


"Bu kanunu eleştiren hiçbir kimseden kanunun ertelenmesi yönünde talep almadık bu çok güzel bir durum. Bu kanunun en çok eleştirilen üç alanı daha sonra yürürlüğe girecek. Bunlardan internet sitesi kurulması maddesi 1 Temmuz 2013'te, malzeme standartlarının uygulanması maddesi 1 Ocak 2013'te, bağımsız denetim kurul veya elemanlarınca denetim süreci maddesi 1 Ocak 2013'te yürürlüğe girecek. Kanunun uygulanmasıyla alakalı 20 adet ikincil düzenlemeyi Bakanlığımız çıkardı, hazırlıkları bitirmek üzereyiz. Bunların 3 tanesi tüzük, 6 tanesi yönetmelik ve 11 tanesi yönerge. Tüzükleri önümüzdeki haftanın ilk günlerinde sitemizde yayınlayacağız. Bir taraftan da kurumların görüşlerini almak üzere ilgili yerlere göndereceğiz. Kanun yürürlüğe girmeden düzenleme yapabilmenin yolunu yasaya konulan maddeyle açtık."


EN BÜYÜK RAKİBİMİZ KAYITDIŞILIK


İstanbul Ticaret Odası (İTO) Başkanı Murat Yalçıntaş da, doğru bir ticaret kanununun ülkenin refah düzeyi açısından vazgeçilmez olduğunu ve bu kanunu heyecanla beklediklerini belirterek, "Bizim en büyük rakibimiz kayıtdışılık. Verginin bütün herkese yayılmasının son derece faydalı olduğunu düşünüyorum. Hiçbir yasa herkes için yeterince iyi değildir. Ancak bizlerin yapması gereken bu işi optimize etmek, herkes için olabilecek en uygununu seçmek" dedi.


DG-AT (MK) (FOTOĞRAF)


 


 

Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner67

banner68

banner71

banner62

banner3

banner73

banner57

banner11

banner56

banner51

banner14

banner58

banner61

banner82

banner27

banner59

banner81

Ekonominin kötü gidişi Türk sermayesini yurtdışına...
Türk şirketlerin ekonominin kötüye gitmeye başladığı 2018’de yurtdışına yaptığı doğrudan yatırımlar...

Haberi Oku