DERNEKLER:
Hamburg TGH'nın Yeni Yıl Resepsiyonu
Hamburg Türk Toplumunun geleneksel Yılbaşı Resepsiyonu yapıldı.
Hospitalstr'deki dernek salonunda düzenlenen resepsiyona Hamburg içişleri Senatörü Michael Neumann,DGB Hamburg Başkanı Uwe Grund  ve bazı Alman kurum temsilcileri, Başkonsolos Devrim Öztürk, SPD Genel Başkan Yardımcısı Aydan Özoguz, SPD'li milletvekilleri Kazım Abacı,yazar-çevirmen Cornellius Bischof gibi isimler katılırken, diğer partili milletvekilleri ve Belediye Meclisi üyeleri, spor kulüpleri ve çesitli dernek temsilcileri ile meslek gruplarından kimsenin bulunmaması dikkat çekti.

BAŞKAN HÜSEYİN YILMAZ:"AYIRIMCILIĞA KARŞIYIZ !"150'yi aşkın davetlinin iştirak ettiği resepsiyonda açış konuşmasını yapan TGH Başkanı Hüseyin Yılmaz, yaptıkları çeşitli faaliyetlere ek olarak 4 Müzik korosu ve 1 Tiyatro Grubu kurduklarını ve Thalia Tiyatrosu ile işbirliği içersinde olduklarını  belirterek,özetle su noktalara değindi:

-Öncelikli olarak meslek ve iş hayatı konularında toplumun hep birlikte inşası icin her yerde olmak, her yerde görünmek gerekir.

-Göçmen kökenliler için kurum ve kuruluşlarda yüzdesi 16,8'lik bir rakama çıkarılan "Meslek Eğitimi ve Yer imkanı"ndan gençlerimiz de yararlanmalıdır.

-"Göçmen kökenlilere öğretmenlik" projesine TGH desteğini sürdürecektir.

-Çeşitli konularda kişilere sağlanan haklar için "istemek" kelimesi bir anahtardır. Talepler, mutlaka istenildiği taktirde yerine getirilir.

-Ayrımcılığa karşı çok iyi mücadele vermemiz gerekir. Konu yalnızca 9 kişilik Neo-Nazi cinayetleri değildir.Ayrımcılara göz yumulmamalı,ödün verIlmemelidir.

İÇİŞLERİ SENATÖRÜ NEUMANN :"SAĞ TÖRERE KARŞI BİRLİKTELİK"

SPD Genel Başkan Yardımcısı ve Milletvekili Aydan Özoğuz'un eşi olan Hamburg İçişleri Senatörü Michael Neumann da, resepsiyonda yaptığı konuşmada TGH ile olan karşılıklı iyi ilişkilere değinerek, sağ teröre ve Opsiyon Modeli'ne karşı konulmasından, Alman vatandaşlığına geçiş konusundaki aktif çalısmalarından ve Türk gençlerinin sporla içiçe olmaları noktasında yaptıkları katkılardan dolayı Hamburg Türk Toplumu'na teşekkür etti.

YEMEK VE MÜZİK ZİYAFETİ

Lezzetli yiyecekler ve çeşitli içeceklerin ikram edildiği resepsiyonda,
Piyanist Sinan Tom, Japon piyanist Yuhari ve Japon Opera sanatçısı Miki, birbirinden güzel eserlerle salondakilerden büyük alkış aldılar.

 BAŞKONSOLOS DEVRİM ÖZTÜRK'ÜN KONUŞMASI


TGH'nın resepsiyonunda son konuşmayı yapan Baskonşolos Devrim Öztürk, Göç'ün 50. yılı, TGH'nın kuruluşunun 25. yılı, projeler, uyum, Türk politikacılar,Neo-Nazi cinayetleri,kundaklamalar gibi konulara değindikten sonra, Başkan Yılmaz,yöneticiler ve üyelere teşekkür etti.

Başkonsolos Öztürk'ün konuşması şöyledir:

Sayın HüseyinYılmaz,
Sayın Senatör Neumann,
Sayın Milletvekilleri,
Değerli Konuklar,'Hamburg’da Türkiye ve Türk toplumu için kültürel ve sanatsal etkinliklerin yoğun biçimde yaşandığı, Almanya’ya göçün 50. Yıldönümü vesilesiyle düzenlenen çok sayıda faaliyet ve toplantılarla son 50 yılın ve göç serüveninin bir muhasebesinin yapıldığı, bu arada Hamburg’da yapılan ve maalesef Türk vatandaşlarının hala oy kullanamadığı seçimlerle yeni bir Eyalet hükümetinin iktidara geldiği,  TGH’nın kuruluşunun 25. Yıldönümünün kutlandığı, Türk vatandaşlarını katleden neo-Nazi terör örgütünün bir tesadüf sonucu ortaya çıktığı ve Sayın Dışişleri Bakanımızın Hamburg’u ziyaret ettiği çok hızlı ve yoğun geçen bir yılı geride bıraktık.

50. yıl etkinlikleri bize bu yarım asırlık serüvenin özünde bir başarı öyküsü olduğunu ve uyum seviyesinin tahmin veya iddia edildiğinden daha ileri düzeyde bulunduğunu ortaya koymuştur.

Almanya’da yaşayan vatandaşlarımızca kurulan sivil toplum örgütleri, artık burada kalıcı hale gelmiş bulunan vatandaşlarımızın seslerini duyurmaları ve haklarını savunmaları açısından büyük önem taşıyor. Bu kuruluş ve dernekler sayesinde vatandaşlarımız bilinçleniyor ve daha çok sesini duyurur hale geliyor.

Nitekim 1986’da “Türkiye Göçmenler Birliği” ismiyle Hamburg’da kurulan Hamburg ve Çevresi Türk Toplumunun bu misyonu en iyi şekilde sergileyen Sivil toplum örgütlerinden biri olarak tebriki haketmektedir.

Göçün 50. Yılı vesilesiyle “Goldene Hochzeit-Altın Evlilik” başlığı altında Alman dostlarımızla ortaklaşa düzenlendiğimiz birçok etkinlikte bize destek olan TGH kendi girişimiyle de çok sayıda önemli organizasyona imza atmıştır.

Uyumun esasen anahtarı olan fırsat eşitliğinin sağlanması, yabancı düşmanlığı ve önyargıların azaltılması  konusunda – ve tabi ki birinci önceliğimiz olarak ilan ettiğimiz eğitim alanında- TGH tarafından sergilenen aktif tutum ve yürütülen projeleri takdirle karşılıyoruz.

TGH
2011 yılında gerçekleştirdiği projelerle burada yaşayan Türk toplumunun hassasiyetlerini de tercüman olmuştur. Faaliyetlerin dökümünü Sayın Yılmaz yapacaktır hiç kuşkusuz. Ancak burada düzenlenen Çevre günü etkinliği ve Hamburg Senatosu’nun kenti ağaçlandırma projesi çerçevesinde Türk toplumu adına Billstedt de dikilen ağaç ilk aklıma gelen örneklerdir.

Billstedt demişken TGH’yı bu semtte bir şube açmış olmasından dolayı da tebrik ediyorum.


Değerli konuklar,

2011 yılında yapılan Hamburg eyalet seçimlerinde parlamentoya 6 Türk kökenli milletvekilinin seçilmesinden, ayrıca ilçe belediye meclislerinde 14 Türk kökenli üye bulunmasından memnuniyet duyuyor ve Türklerin aktif siyasete katılmalarını destekliyoruz. Ayrıca, Hamburg’lu çok değerli bir siyasetçi olan Federal Milletvekili Sayın Aydan Özoğuz’un SPD Genel Başkan Yardımcılığı gibi siyasi açıdan çok önemli bir mevkiye gelmiş olması hepimizi gururlandırmaktadır. Siyasete aktif olarak katılım Türk toplumunun sesini daha çok duyurmasına ve haklarını savunmasını olanaklı hale getirecektir.

Değerli dostlar,

Yaşanan bütün güzelliklere rağmen yılsonuna yaklaşırken 2000-2006 yılları arasında katledilen 8’i Türk bir Yunan kökenlinin Neonazi terör örgütü (NSU) tarafında öldürüldüğünün ortaya çıkması, 2011 yılını büyük bir şok ve üzüntüyle kapamamıza neden olmuştur.
Buradaki basına da yansıyan son bir kamuoyu araştırmasına göre bu ırkçı cinayetler serisi Almanya’da yaşayan Türklerin Alman devletine karşı güven kaybı yaşadıklarını ortaya koymuştur. Ankete katılanların %  77’sinin bundan böyle Neo-Nazilerin benzer cinayetler işleyeceklerini düşünmesi Türklerin yaşadığı tedirginliği ortaya koymaktadır. Anketin sonuçları arasında tek rahatlatıcı unsur katılımcıların çoğunun (%78) sözkonusu cinayetlerin küçük bir radikal gurup tarafından işlendiğini düşünmesi olmuştur.
2012 yılının ilk ayında Türk işyerlerine yönelik kundaklama girişimleri de kaygılarımızı arttırmıştır. Bu çerçevede, Hamburg Hükümetinin aşırı sağcı gruplarla mücadele kararlılığı ve Hamburg bölgesinde faili meçhul cinayetler konusunda geriye yönelik tahkikat yapma sözü yüreklerimize bir nebze olsun su serpmektedir. Bu akşam aramızda bulunan Sayın İçişleri Senatörü Neuman’a Hamburg makamlarının bu konuda gösterdiği özel duyarlılık için teşekkür ederim. Türklerin güvenliği için olduğu kadar, Almanya’nın huzuru ve geleceği, Alman adaletine saygı için de bu davanın açıklığa kavuşturulmasının önem arz etmektedir. Ayrıca, ırkçılık ve aşırı sağla mücadelede polisiye önlemlerin tek başına yeterli olmayacağını bu zihniyetin ortadan kaldırılmasına yönelik projelerin çoğaltılması gerektiğini de vurgulamak istiyorum.

TGH’nın önümüzdeki dönemde de buradaki Türk toplumunun kendi içerisindeki iletişim, dayanışma ve eşgüdümü daha da güçlendirmesi, ülkemizi ve insanımızı ilgilendiren her konuda etkin tutum alması ve bu sayede varlığını hissettirmesi, toplumumuzun huzuruna, refahına ve saygınlığına önemli katkılar sağlayacağına dair inancımı belirterek Genel Kurul çalışmalarının en kısa sürede başarıyla sonuçlanmasını temenni ederim.

Değerli Başkan Sayın Hüseyin Yılmaz başta olmak üzere bu saygın sivil toplum örgütüne gerek yönetici, gerek üye olarak bugüne kadar katkı sağlayan bütün herkesi gönülden tebrik ediyor, herkese barış, sağlık ve huzur dolu bir yıl diliyor, saygılar sunuyorum.'

HARALD WINKELS'E TEŞEKKÜR,MERYEM ÇELİKKOL'A BAŞARILAR

Samimi  bir havada geçen TGH Resepsiyonunda başkan Hüseyin Yılmaz,bu teşkilatta 21 yıldır genel müdür olarak hizmet veren ve bir süre önce emekli olan Harald Winkels'e sergilediği çalışmalarından dolayı  teşekkür  ederken,bu göreve getirilen Meryem çelikkol'a da görevinde üstün başarılar diledi.
Başkan Yılmaz,Winkels ve Çelikkol'a TGH adına birer hediye sundu.

Fotoğraflar;  Kadir Taçgın

Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner67

banner68

banner71

banner62

banner3

banner73

banner57

banner11

banner56

banner51

banner14

banner58

banner61

banner27

banner59

Günay Çapan: Milletvekili adaylarına itirazım...
24 Haziran seçimlerinden ötürü başta Almanya olmak üzere bütün Avrupa'dan ve her partiden milletvekili...

Haberi Oku